2013-09-06 22:39:18
Φωτογραφία για Βέλγιο-Μ.Βρετανία 76-71
Δεύτερη νίκη για το Βέλγιο που επικράτησε της Μεγάλης Βρετανίας με 76-71, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.

Το Βέλγιο πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία, φτάνοντας στη νίκη με 76-71.

Οι Βέλγοι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ σε ένα ματς, όπου οι Βρετανοί έδειχναν ότι θα καταφέρουν να φτάσουν στη νίκη πήραν το θετικό αποτέλεσμα και έκαναν το 2/3 στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Σλοβενίας.

Ο πρωταγωνιστής

Πολύ καλό παιχνίδι από τον Ερβέλ, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε και 10 ριμπάουντ.

Ο αριθμός της ημέρας

Εννέα μόλις οι ασίστ για τη Μεγάλη Βρετανία που δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στο Βέλγιο.

Που κρίθηκε το ματς

Το καλάθι του Ερβέλ 4:16'' πριν το τέλος έδωσε το προβάδισμα στους Βέλγους απέναντι στους Βρετανούς, οι οποίοι έφτασαν και στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας

Οι Βέλγοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ξεφεύγοντας από τη Μεγάλη Βρετανία. Οι Βρετανοί, πάντως, οι οποίοι μπορεί να μην έχουν το μεγάλο όνομα στο ρόστερ τους, αλλά παίζουν με πάθος μείωσαν και έκλεισαν την πρώτη περίοδο, στο -6 (23-17). Τα πράγματα, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξαν. Η Μεγάλη Βρετανία ανέβασε την απόδοση της, πίεσε, σημείωσε καθοριστικά σουτ και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων.

Στην τρίτη περίοδο, το Βέλγιο ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να ελέγξει τον ματς. Με αυτόν τον τρόπο το 30' βρήκε τις δύο ομάδες στο 55-55, ενώ το τελικό αποτέλεσμα βρήκε τους Βέλγους νικητές με 76-71, φτάνοντας στη δεύτερη νίκη τους στο φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 33-38, 55-55, 76-71.

Βέλγιο (Κάστελς): Μουρς 11, Βαν Ρόσομ 12(1), Μπέχιν 7, Ερβέλ 10, Μουέμα, Τάμπου, Μούγια 6(1), Μουκούμπου 13(4), Ντε Ζέεβ 2, Μασότ 15.

Μεγάλη Βρετανία (Πράντι): Ατσάρα 12(1), Λόρενς 11(1), Βαν Όστρουμ 6, Σάλιβαν 4, Μάρεϊ, Χέσον 12, Κλαρκ 19(3), Αντεγκμπόγιε, Μπόατενγκ 2, Τζόνσον 5(1).