2013-09-06 20:38:43
Φωτογραφία για Μαυροβούνιο-Βοσνία 70-76
Η Βοσνία σημείωσε την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ, καθώς επικράτησε του Μαυροβουνίου με 76-70.

Η Βοσνία παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (στο 31' βρισκόταν πίσω με 12 πόντους 61-49) έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη κόντρα στο Μαυροβούνιο με 76-70.

Αυτή ήταν και το πρώτο θετικό αποτέλεσμα των Βόσνιων στο φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ενώ το Μαυροβούνιο μετρά δύο ήττες σε τρία παιχνίδια.

Πλέον η ομάδα του Άτσο Πέτροβιτς διατήρησε με αυτόν τον τρόπο τις πιθανότητες της για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Μίρζα Τελέτοβιτς σημείωσε 18 πόντους, όμως μία καλή εμφάνιση από τον σούπερ σταρ της Βοσνίας ήταν αναμενόμενη. Μεγάλος πρωταγωνιστής, λοιπόν για τους Βόσνιους ήταν Γκόρντιτς, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Παράλληλα, μάζεψε 6 ριμπάουντ, ενώ είχε και 4 ασίστ.

Ο αριθμός της ημέρας

Η Βοσνία ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 9/21 τρίποντα, ένα ποσοστό που άγγιξε το 42,9%.

Που κρίθηκε το ματς

Απέμεναν 3:56'' πριν το τέλος του αγώνα, όταν ο Γκόρντιτς έδωσε το προβάδισμα στη Βοσνία με 66-65. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι Βόσνιοι έδωσαν και την... ψυχή τους για να διατηρήσουν το προβάδισμα που τους έδωσε και τη νίκη.

Ο αγώνας

Το Μαυροβούνιο προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως οι Βόσνιοι με τρίποντα του Μίρζα Τελέτοβιτς δεν επέτρεψαν στους Μαυροβούνιους να αποσπαστούν στο σκορ. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 17-13 για να συνεχίσουν οι δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά. Στη συνέχεια, το Μαυροβούνιο διατήρησε το προβάδισμα του, κλείνοντας το ημίχρονο στο 37-34.

Στην τρίτη περίοδο, το Μαυροβούνιο, αύξησε την διαφορά του από τη Βοσνία, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 59-49. Στα τελευταία δέκα λεπτά, όμως οι Βόσνιοι έκαναν την ολική επαναφορά και πήραν το πρώτο τους θετικό αποτέλεσμα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Σλοβενίας.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 37-34, 59-49, 70-76.

Μαυροβούνιο (Παβίσεβιτς): Βούτσεβιτς 6, Σέχοβιτς 5(1), Πόποβιτς 9(1), Σ. Σέχοβιτς 6(2), Σέκουλιτς 4, Ιβάνοβιτς 5(1), Μ. Μπιέλιτσα 6, Ράις 13(1), Ντουμπίγιεβιτς 16(2).

Βοσνία (Πέτροβιτς): Μάσιτς, Στιπάνοβιτς 4, Σουτάλο 13(3), Ράιτ 2, Μπάβτσιτς, Γκόρντιτς 17(3), Κικάνοβιτς 9, Τελέτοβιτς 18(3), Πέρσιτς, Τζέντοβιτς 13.

Πέτροβιτς: "Θετική ενέργεια από τον Γκόρντιτς"

"Ο Γκόρντιτς ήρθε την κατάλληλη στιγμή και μας έδωσε την θετική ενέργεια του στο παρκέ για να φτάσουμε στη νίκη", είπε ο Άτσο Πέτροβιτς. Από την πλευρά του, Νιχάντ Τζέντοβιτς ανέφερε: "Τι μπορούμε να πούμε; Αυτό είναι το μπάσκετ που παίζουμε. Κάποιες φορές μοιάζει ότι δεν έχουμε σύστημα, αλλά ξέρουμε ακριβώς τι πρέπει να κάνουμε".

Γερμανία-Ουκρανία 83-88