2013-09-06 01:03:08
Φωτογραφία για Δαγκώσαμε την αρκούδα, χάσαμε τον  Σπανούλη
Δύο στα δύο και για την Ελλάδα που φουλάρει για την πρώτη θέση του Δ' ομίλου μένοντας αήττητη μαζί με τις Ιταλία και Σουηδία. Η νίκη ήρθε με 80-71 επί της Ρωσίας με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να αδικεί τον εαυτό του καθώς στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κυριάρχησε, φτάνοντας να προηγηθεί ακόμη με 22π έξι λεπτά πριν το τέλος. Αγώνία για τον Βασίλη Σπανούλη που υπέστη διάστρεμμα στις αρχές της τελευταίας περιόδου και θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα της κατάστασής του. Αρχικά ο Ελληνας γκαρντ που -ως εκείνη τη στιγμή ήταν εξαιρετικός- έδειξε να μην έχει τίποτα και ενώ στο 31' πήγε στον πάγκο με πόνους στη συνέχεια ζήτησε να ξαναμπεί. Ωστόσο λίγο αργότερα όταν πέρασε και πάλι στο ματς, αισθάνθηκε έντονους πόνους και άμεσα πέρασε και πάλι στον πάγκο. Οι πρώτες πληροφορίες κάνουν λόγο για ελαφρύ διάστρεμμα καθώς πατούσε το πόδι του. Το ευχάριστο μάλιστα είναι ότι η Παρασκευή η Ελλάδα έχει ρεπό ενώ το Σάββατο αντιμετωπίζει την Τουρκία που «καίγεται» για τη νίκη
. Οσον αφορά το ματς με εξαίρεση μερικά νεκρά διαστήματα και ειδικά το τέταρτο δεκάλεπτο, η Ελλάδα ήταν και πάλι πολύ καλή κυριαρχώντας για μεγάλο διάστημα απέναντι σε μια παραδοσιακή δύναμη όπως η Ρωσία. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη νίκη της Εθνικής απέναντι στο συγκεκριμένο αντίπαλο από τον προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ τουτ Βελιγραδίου το 2005. Τα 13 επιθετικά, τα 10 κλεψίματα και οι πέντε διψήφιοι παίκτες σε πόντους που είχαμε (συν τον Πρίντεζη με 9) συγκαταλέγονται στα θετικά της ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι. Από εκεί και πέρα δεν αποφύγαμε και πάλι τα πολλά λάθη (17).

Πηγή: sentragoal.gr