2012-04-08 22:54:29
Φωτογραφία για Ξανά στα μετάλλια ο Πετρούνιας
Αργυρό μετάλλιο για τον Πετρούνια και 4η θέση για τον Κοσμίδη στο παγκόσμιο κύπελλο του Ζίμπο. Εντυπωσίασαν οι υπόλοιποι αθλητές της εθνικής στο πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε μετάλλιο και στο μοναδικό παγκόσμιο κύπελλο της σεζόν, στο Ζίμπο της Κίνας.

Ο πρωταθλητής των κρίκων εξασφάλισε το αργυρό μετάλλιο με 15,725 βαθμούς. Νικητής ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής και χρυσός Ολυμπιονίκης, Γιμπίνγκ Τσεν με 15,925.Την τριάδα συμπλήρωσε ο Ολλανδός Λαμπέρτους Φαν Χέλντερ (15,425 β.).

Στις ασκήσεις εδάφους, αγώνισμα με μεγάλες συμμετοχές, ο Λευτέρης Κοσμίδης κατέλαβε την τέταρτη θέση με 14,725 βαθμούς. Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα μοιράστηκαν ο Ρουμάνος Φλάβιους Κότσι και ο Αμερικανός Στίβεν Λεζάντερ με 15,450 βαθμούς, ενώ 3ος τερμάτισε ο Ισραηλινός Αλεξάντερ Σατίλοφ με 15,300 βαθμούς.

Εν τω μεταξύ ολοκληρώθηκε την Κυριακή (8/4) το πανελλήνιο πρωτάθλημα στο ολυμπιακό χωριό με τη συμμετοχή του Βλάση Μάρα. Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ήταν εκπληκτικός στο μονόζυγο και συγκέντρωσε 15,900 βαθμούς!

Αντίθετα, ο Βασίλης Τσολακίδης και η Βάσω Μιλλούση, οι δύο άλλοι γυμναστές που θα μας εκπροσωπήσουν στο Λονδίνο επέλεξαν να μην αγωνιστούν.

πηγή: sport24.gr