2013-08-29 02:26:03
Φωτογραφία για «Πάρτι» με Λιθουανία!
Το αήττητο σερί της Λιθουανίας, που μετρούσε 8 διαδοχικές νίκες σε φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας... για το Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας, «έσπασε» η Εθνική Ελλάδος στο ΟΑΚΑ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, επικράτησε με το ευρύ 80-62, παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ.

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι, ήταν πολύ καλοί στα αμυντικά τους καθήκοντα και κατάφεραν να περιορίσουν τους Λιθουανούς στους 62 πόντους.

Στον επιθετικό τομέα, ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο κορυφαίος παίκτης για την Εθνική ομάδα, καθώς φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 23 πόντους.

Μόλις 2/18 (11,1%) τρίποντα πέτυχαν οι παίκτες του Τρινκιέρι, οι οποίοι είχαν 90,9% στις βολές (20/22), 61,4% στα δίποντα (27/44),

Ο αγώνας Οι Λιθουανοί ήταν αυτοί που ξεκίνησαν σχετικά πιο ζεστά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 4-7.

Στην συνέχεια, όμως, οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι, ανέβασαν σταδιακά την απόδοση τους και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο… σκορ με 16-10, χάρις σε γκολ – φάουλ του Μπουρούση.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να προηγείται με 20-13. Στην δεύτερη περίοδο, η Ελλάδα διατήρησε τα ηνία του αγώνα και έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας, πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 39-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε λίγο πιο χαλαρά, ωστόσο στην συνέχεια «σοβαρεύτηκε» και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Λιθουανούς, οι οποίοι ηττήθηκαν με 80-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-31, 60-51, 80-62

Ελλάδα (Τρινκιέρι): Μπουρούσης 9 (5ριμπ.), Ζήσης 9, Σπανούλης 12, Περπέρογλου 4, Φώτσης 2, Παπανικολάου 7(1), Μαυροκεφαλίδης 6, Βουγιούκας 6, Καϊμακόγλου 2, Μπράμος, Πρίντεζης 23(1τρ, 5ριμπ.), Σλούκας.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 11, Καλνιέτις 13, Ματσιούλις 9, Σεϊμπούτις 2, Κλέιζα 7, Λαβρίνοβιτς, Γιαβτόκας 4, Βαλαντσιούνας, Σιζάουσκας 1, Κουζμίνσκας 3, Μοτιεγιούνας 6.