2013-08-23 21:05:49
Φωτογραφία για Μπάσκετ- Εθνική: ΠΓΔΜ - Ελλάδα 77-75
Η εθνική ομάδα ηττήθηκε από τα Σκόπια στο τουρνουά του Ουλμ με 77-75. Ο Πέρο Άντιτς έκανε το 76-75, ο Βασίλης Σπανούλης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού στο τέλος με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Πρώτη ήττα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στα φιλικά προετοιμασίας.

Την πρώτη της ήττα στα φιλικά προετοιμασίας γνώρισε η εθνική μας ομάδα, η οποία δεν τα κατάφερε απέναντι στα Σκόπια (77-75).

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο, ενώ μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου διατηρούσαν το προβάδισμα χωρίς δυσκολίες, παρά τις προσπάθειες της ομάδας του Αλές Πίπαν.

Η εθνική μας προσπάθησε να επιβάλει από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι της απέναντι στην ΠΓΔΜ. Ο Μπο ΜακΚάλεμπ σημείωσε το πρώτο καλάθι του αγώνα (τρίποντο), γράφοντας το 3-0 για να ισοφαρίσει ο Δημήτρης Κατσίβελης σε 3-3. Ο Πέρο Άντιτς πέτυχε το 5-3 για να δώσει το προβάδισμα στην εθνική ο Γιώργος Πρίντεζης με τέσσερις διαδοχικούς πόντους (5-7). Ο Βασίλης Σπανούλης έδωσε τρία λεπτά πριν από τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το προβάδισμα (12-13) και πάλι στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κι ενώ είχαν προηγηθεί οι Σκοπιανοί με 12-11.

Οι Σκοπιανοί κατάφεραν με τον Στογιανόφσκι να περάσουν μπροστά στο σκορ με 15-13. Ο Στράτος Περπέρογλου με δύο εύστοχες βολές έφερε την εθνική στο 15-15, ενώ και πάλι ο Περπέρογλου με σουτ δύο πόντων πέτυχε το 15-17, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια ο Άντιτς με σουτ τριών πόντων έκανε το 18-17 για να απαντήσουν οι διεθνείς μας με καλάθι του Καϊμακόγλου και δύο εύστοχες βολές του Νίκου Ζήση. Ο Βλάντο Ιλιέφσκι μείωσε σε 20-21 και ο Περπέρογλου σημείωσε το 20-23 Ο ΜακΚάλεμπ μείωσε και πάλι στον πόντο για την ΠΓΔΜ για να αποσπαστεί η εθνική μας με τους Μαυροκεφαλίδη και Καϊμακόγλου, οι οποίοι έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων στην εθνική (23-28).

Ο ΜακΚάλεμπ σημείωσε το 25-28 και ο Βασίλης Σπανούλης έκανε με 1/2 βολές το 25-29. Οι Σκοπιανοί σε εκείνο το σημείο αντέδρασαν και με διαδοχικά τρίποντα από τους Τσεκόφσκι, Άντιτς πέρασαν μπροστά στο σκορ (31-29). Σε εκείνο το σημείο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με επιμέρους σκορ 3-11, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα έξι πόντων απέναντι στους παίκτες του Αλές Πίπαν.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 34-40,  54-58, 76-75