2012-04-07 21:00:04
Φωτογραφία για ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ Ο ΘΡΥΛΟΣ ΣΤΟ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ,3-2 ΣΕΤ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΠΟΡ ΠΑΟ (PHOTOS)
Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και δεύτερο τίτλο στην ιστορία του τμήματος, τα κορίτσια του βόλεϊ του Ολυμπιακού κατέκτησαν το Κύπελλο Ελλάδας επικρατώντας στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ του «αιωνίου» αντιπάλου ΠΑΟ στην Πρέβεζα, μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό, με κορυφαία για τις ερυθρόλευκες την Τένεβα και mvp την Κοσμά.

Τα κορίτσια του Τέλη Σωτήρχου παρόλο που βρέθηκαν πίσω στα σετ δύο φορές (1-0 και 2-1) δεν το έβαλαν κάτω και έχοντας σε εξαιρετική μέρα την Τένεβα, έφτασαν στη νίκη και στην κατάκτηση της κούπας.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν «τρακαρισμένες», με τις "πράσινες" ωστόσο να βρίσκουν γρηγορότερα τα πατήματα τους και να παίρνουν προβάδισμα ακόμα και επτά πόντων (7-14). Οι ερυθρόλευκες συνήλθαν γρήγορα και "έτρεξαν" ένα σερί 5-0 μειώνοντας αρχικά σε 12-14, ενώ στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 18-18. Στη συνέχεια οι «πράσινες» ξέφυγαν με τρεις πόντους (20-23) και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ χάρις σε μπλοκ άουτ των τυπικά γηπεδούχων, 22-25.

Οι ερυθρόλευκες μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα του δεύτερου, ξεφεύγοντας με τέσσερις πόντους (7-3). Το «τριφύλλι» κατάφερε να ισοφαρίσει σε 8-8 όμως ο Ολυμπιακός είχε πιο καθαρό μυαλό, δεν πανικοβλήθηκε και ξαναπήρε προβάδισμα έξι πόντων (18-12) το οποίο και διατήρησε μέχρι το 24-18. Ο ΠΑΟ μείωσε σε 24-20 όμως η Τένεβα ήταν αυτή που είπε την τελευταία λέξη. Με καρφί της διαμόρφωσε το 25-20 και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Θρίλερ το τρίτο σετ με τις «πράσινες» και το μπλοκ των Ρομάνα και Καρπουζά να παίρνουν προβάδισμα πέντε πόντων (1-6) το οποίο διατήρησαν μέχρι τα μισά περίπου οπότε και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 13-13. Στην συνέχεια οι "πράσινες" ξέφυγαν με τέσσερις (13-17), αλλά οι ερυθρόλευκες μπόρεσαν να αντιδράσουν και μάλιστα πέρασαν μπροστά λίγο αργότερα, 20-19. Πόντο - πόντο στη συνέχεια το σετ με το «τριφύλλι» να κάνει το 27-29 και το 2-1 χάρις σε καρφί άουτ της Τένεβα και λάθος της Δηλαβέρη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το τέταρτο σετ με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (7-3) όμως οι φιλοξενούμενες ροκάνισαν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 10-10. Με σερί 4-0 απάντησαν οι ερυθρόλευκες (14-10) και όσο και αν προσπάθησαν οι «πράσινες» δεν κατάφεραν να αλλάξουν την ροή του σετ, με την Τένεβα να συνεχίζει την εξαιρετική της εμφάνιση, κρτατώντας μπροστά την ομάδα της και οδηγώντας την στην ισοφάριση με 25-19.

Αμείωτο το ενδιαφέρον και στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ. Ο ΠΑΟ πήρε δύο φορές ισχνό προβάδισμα (2-4 και 4-6) όμως ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την κακή υποδοχή των αντιπάλων του και πέρασε μπροστά με σερί 6-0 (10-6). Μείωσαν για λίγο οι "πράσινες" σε 11-9, όμως ο Ολυμπιακός είχε το μομέντουμ και το ΠΑΘΟΣ και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 15-11 και την κατάκτηση του τροπαίου!

Τα σετ: 22-25, 25-20, 27-29, 25-19, 15-11