2013-07-26 00:45:06
Φωτογραφία για Με υπογραφή Μαρσελίνιο η Ξάνθη στον επόμενο γύρο του Europa League
Με δυο γκολ του Μαρσελίνιο η Ξάνθη πήρε μεγάλη πρόκριση, στην παράταση, μέσα στην έδρα της Λίνφιλντ με το τελικό 2-1 που έφερε την πρώτη νίκη και την πρώτη παρουσία των Ακριτών στην επόμενη φάση του Europa League. Η νίκη για την Ξάνθη ήρθε παρά το αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της αποβολής του Φλίσκα στο 45'. Στο πρώτο ημίχρονο η τριάδα των Μαρσελίνιο, Μάνταλου και Μαρίν δημιούργησε μεγάλα προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων η οποία δεν άργησε να κάνει το λάθος. Σε ένα από αυτά ο Μαρσελίνιο εκτέλεσε στην κλειστή γωνία τον Τάφεϊ (27') και έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη πρόκριση. Η κουτή αποβολή του Φλίσκα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου (για ομολογουμένως σκληρό μαρκάρισμα πολύ μακριά όμως από την εστία του Κυριακίδη) δυσκόλεψε το έργο των ακριτών και ανάγκασε τον Νίκο Καραγεωργίου να επιλέξει μία πολύ συντηρητική τακτική για να μην κινδυνεύσει η ομάδα του. Μοιραία η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση στο 9ο λεπτό της οποίας η Λίνφιλντ, χωρίς να έχει απειλήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με το σουτ του Γκαλτ. Ευτυχώς όμως και παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα, οι παίκτες της ελληνικής ομάδα δεν πανικοβλήθηκαν. Εβαλαν την μπάλα κάτω, πίεσαν και μόλις έξι λεπτά αργότερα, ο Μαρσελίνιο και πάλι πέτυχε το γκολ της πρόκρισης με ένα πολύ έξυπνο σουτ. Επόμενος αντίπαλος για τους ακρίτες η Σταντάρ Λιέγης.