2013-06-28 01:30:08
Φωτογραφία για Στα πέναλτι η Ισπανία λύγισε την Ιταλία και πάει τελικό
Καρδίες έσπασαν στα ημιτελικά του Confederations Cup όπου η Ισπανία αντιμετώπισε την Ιταλία. Οι δύο ομάδες στην κανονική διάρκεια μπορεί να έπαιξαν εντυπωσιακό ποδόσφαιρο χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφεραν να σκοράρουν στα 120 λεπτά του παιχνιδιού. Οι μεγάλες ευκαιρίες ήρθαν στην παράταση, με την Ιταλία να έχει δοκάρι στο 93' με το κοντινό σουτ του Τζακερίνι και την Ισπανία στο 115' να έχει διπλή ευκαιρία. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι όπου και εκεί έσπασαν καρδιές με την Ισπανία να επικρατεί τελικά 7-6. Στα πρώτα 12 πέναλτι κανένας από τους ποδοσφαιριστές δεν αστόχησε, για να έρθει το… 13ο για την Ιταλία, όπου ο Μπονούτσι έστειλε την μπάλα άουτ. Από την πλευρά της Ισπανίας ο Χέσους Νάβας σκόραρε στέλνοντας την ομάδα του σε ακόμα έναν τελικό όπου θα διεκδικήσει τον τίτλο απέναντι στη διοργανώτρια Βραζιλία.