2013-06-17 15:15:04
Φωτογραφία για Η νίκη για την Ισπανία, το ρεκόρ για τον Σουάρεζ
Με 2-1 επικράτησε της Ουρουγουάης, η Ισπανία και έτσι έκανε την καλύτερη είσοδο στο Confederations Cup του 2013. Οι «φούριας ρόχας» είχαν στη σύνθεσή τους 7 παίκτες της Μπαρτσελόνα, ενώ η 11άδα συμπληρώθηκε με τους Κασίγιας, Ράμος, Αρμπελόα και Σολδάδο. Στο 20ο λεπτό, ένα σουτ του Πέδρο κόντραρε πάνω στον Λουγκάνο και κατέληξε στα δίχτυα του Μουσλέρα! Στο 32’ ο Σολδάδο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του έπειτα από την εξαιρετική μπαλιά του Φάμπρεγας. Οι Ουρουγουανοί προσπάθησαν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι, όμως δεν μπόρεσαν. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-1, δύο λεπτά πριν τη λήξη του ματς με τον Λουίς Σουάρεζ. Ο επιθετικός της Λίβερπουλ σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ μακρινή απόσταση, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα με 2-1 για την ομάδα του. Πάντως, ο Σουάρεζ έκανε ρεκόρ, καθώς «έπιασε» τον Ντιέγκο Φορλάν στην πρώτη θέση των σκόρερς της εθνικής ομάδας της πατρίδας του με 33 τέρματα.