2013-06-13 00:30:07
Φωτογραφία για Οριστική διακοπή και ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στον θρόνο του
Ο Παναθηναϊκός ύστερα από ένα μικρό διάλειμμα ενός έτου επέστρεψε στον θρόνο του πρωταθλητή Ελλάδας, καθώς επικράτησε με 72-76 του Ολυμπιακού, με το ματς να διακόπτεται 1.27 πριν από το τέλος λόγω επεισοδίων. Στις αρχές της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με 5 πόντους (5-0 και 8-3 στο 3'), αλλά η συνέχεια άνηκε στον Παναθηναϊκό. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη «πυροβολούσαν» πίσω από την γραμμή των 6.75 – στο πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» είχαν 6/7 τρίποντα – και προηγήθηκαν ακόμα και με 10 πόντους (14-24, 9'), με τον Πρίντεζη να κρατά «όρθια» την ομάδα του και  να υπογράφει το 17-24, που ήταν το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου. Κατσίβελης και Χάινς έδωσαν ενέργεια στον Ολυμπιακό και  σήμαναν την αντεπίθεσή  του. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 14' (30-28) με τον Λο ενώ δύο λεπτά πριν από τέλος ο Περπέρογλου με εύστοχο τρίποντο έκανε το 36-32
. Ο Ματσιούλις απάντησε με έμμεσο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό, αλλά με τον ίδιο τρόπο ο Χάινς, εκ των  κορυφαίων των γηπεδούχων στο α' ημίχρονο, διαμόρφωσε το  39-35. Ισορροπημένη ήταν τρίτη περιόδος, με τις ομάδες να πορεύονται χέρι-χέρι και να συμβαδίζουν στο σκορ ενώ χαρακτηριστικό αποτέλεσε το γεγονός ότι μπήκαν τρία... τετράποντα. Σπανούλης, Γκιστ και  Σλούκας ευστόχησαν σε τρίποντα ενώ αξιοποίησαν και την βολή από το φάουλ που τους έγινε,  με την συμπλήρωση των 30' να βρίσκει τον Ολυμπιακό να προηγείται με 61-60. Ο Παναθηναϊκός με οδηγό τον Διαμαντίδη έδειξε αποφασισμένος στις αρχές της τέταρτης περιόδου να τελειώσει την σειρά των τελικών  στο ΣΕΦ και στο 32' προηγήθηκε με 62-70. Ο Σπανούλης έδωσε τις απαντήσεις για τους γηπεδούχους, οι οποίοι τρέχοντας σερί 8-0 βρέθηκαν στο +1 (71-70). Ο Χάινς με βολές έκανε το 72-70 στο 37΄, αλλά το «τριφύλλι» με σερί 0-6 βρέθηκε στο +4 (72-76) 1'.27'' πριν από τέλος, σημείο που λόγω των επεισοδίων διακόπηκε προσωρινά το ματς κι εν τέλει δεν ξεκίνησε ξανά.