2013-06-10 00:10:03
Φωτογραφία για Έντονα παράπονα έχει ο Ολυμπιακός από την διαιτησία στο ΟΑΚΑ
Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί το καλό του ξεκίνημα στο ΟΑΚΑ και τελικά υποχρεώθηκε στην δεύτερη ήττα του (63-52) από τον Παναθηναϊκό στους τελικούς των playoff της Α1 μπάσκετ. Οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το πρώτο 20λεπτο προηγούμενοι με 29-31, ωστόσο με το ξεκίνημα της επανάληψης και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού δεν μπόρεσαν να είναι το ίδιο αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση. Η αλήθεια βέβαια είναι πως οι "γκρι" ήταν αποφασισμένοι να μην ξεφύγει το ματς από τα πράσινα χέρια και είναι εξόχως χαρακτηριστική η φάση με τον Άντιτς να καρφώνει για το 53-45 και στη συνέχεια να δέχεται τεχνική ποινή επειδή διαμαρτυρήθηκε για φάουλ του Γκιστ. Ο Σκοπιανός είχε 100% δίκιο και μάλιστα εις... τριπλούν. Εκτός από το φάουλ Μαστιούλις που αρχικά δεν δίνεται στον Σπανούλη, ο Γκιστ στη συνέχεια τραβάει από τη φανέλα (!!!) τον Άντιτς πριν σηκωθεί για το φόλοου και αφού πιάνει την μπάλα και την καρφώνει οι ρέφερι δεν δίνουν ούτε το φάουλ που κάνει ψηλά ο Αμερικανός! Η διαιτητική τριάδα δεν είχε δισταγμό να μην μετρήσει ΚΑΝΟΝΙΚΟ καλάθι του Χάινς για το 58-52 (ακυρώθηκε ως εκπρόθεσμο...) ενώ στη συνέχεια δεν δόθηκαν και δύο φάουλ πάνω στον Σπανούλη! Απορία προκάλεσε το γεγονός πως η διαιτητική τριάδα του δεύτερου τελικού στο ΟΑΚΑ άργησε χαρακτηριστικά να βγει στο παρκέ για την έναρξη της επανάληψης, ενώ κάτι ανάλογο συνέβη με τους ανθρώπους της γραμματείας
. Ο κομισάριος του αγώνα, Νίκος Καρούσης, δέχθηκε επίθεση από οπαδούς του Παναθηναϊκού που έβλεπαν το ματς να στραβώνει και... ανέλαβαν δράση! Ακόμη δεν έχει γίνει γνωστό αν το περιστατικό έχει καταγραφεί στο φύλλο αγώνα, γεγονός που μπορεί να επισύρει βαριά τιμωρία για την ΚΑΕ Παναθηναϊκός. Ο τρίτος τελικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη (12/6) στο ΣΕΦ.

Πηγή: redplanet.gr