2013-06-07 22:30:13
Φωτογραφία για Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός πέρασε αέρας από τον Πειραιά
Ένας εκπληκτικός Παναθηναϊκός πέρασε άνετα από το ΣΕΦ, σπάζοντας την έδρα του Ολυμπιακού και τώρα πάει με άλλον αέρα και ψυχολογία στον δεύτερο τελικό την Κυριακή το βράδι στο ΟΑΚΑ. Τα πολλά νεύρα και η κακή ψυχολογία δεν βοήθησαν το Πρωταθλητή Ευρώπης να πάρει κρφάλι στο ματς και σε συνδιασμό με την τραγική αστοχία του οδηγήθηκε σε μια φυσιολογική ήττα από τους πράσινους, οι οποίοι αν και δεν διακρίθηκαν για τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας ήταν όμως αρκετά πιο ήρεμοι και έφθαναν πιο εύκολα στο αντίπαλο καλάθι. Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε τους διαδρόμους μέσα στην ρακέτα, βρήκε λύσεις πίσω από την γραμμή των 6,75 (3/5 τριπ.) και πέρασε τη μεγαλύτερη διάρκειά του σε θέση οδηγού. Οι «πράσινοι» στα μισά της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 2-8, στο 8' προηγήθηκαν με 8 πόντους (8-16) ενώ η συμπλήρωση των 10' τούς βρήκε πάλι στο +8 (11-19). Παρόμοια ήταν και η εικόνα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 16-22 στο 14', αλλά να μην βρίσκει ρυθμό, να είναι άστοχος στα σουτ τριών πόντων (2/17) και να κυνηγάει συνεχώς τον Παναθηναϊκό στο σκορ
. Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος είχε τον έλεγχο του ρυθμού, προηγήθηκε ακόμα και 13 πόντους (16-29, 17') ενώ πήγε στα αποδυτήρια στο +9 (22-31).  Το... χρώμα της τρίτης περιόδου ήταν κι  αυτό «πράσινο», με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να πατάει καλύτερα στο παρκέ, να έχει τις απαντήσεις στις προσπάθειες αντεπίθεσης του Ολυμπιακού και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +13 (36-49). Οι γηπεδούχοι στα 4 πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου κράτησαν του φιλοξενούμενους τους άποντους, αλλά το μόνο που κατάφεραν  ήταν να μειώσουν σε 40-49. Ούκιτς και Μπράμος έδωσαν τις απαντήσεις για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος προηγήθηκε ακόμα και  με 19 πόντους (42-61 στο 37')  κι εντέλει «άλωσε» το ΣΕΦ με 51-64.