2013-06-06 21:07:44
Φωτογραφία για Πανιώνιος - Ρέθυμνο 80-74 (1-0)
Ο Πανιώνιος νίκησε το Ρέθυμνο στη Νέα Σμύρνη με 80-74 και έκανε το 1-0 στη σειρά των μικρών τελικών του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ. Άστοχος σε δύο βολές ο Κόμματος στο 78-74.

Ο Πανιώνιος νίκησε (80-74) για πρώτη φορά φέτος το Ρέθυμνο, καθώς οι Κρητικοί είχαν πάρει και τα δύο ματς στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και έκανε το 1-0 στη σειρά των μικρών τελικών του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να επιβάλουν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους και με τρίποντο από τον Μίλμπουρν προηγήθηκαν με 9-5 στο τρίτο λεπτό του αγώνα. Ο Νίκος Παππάς με σουτ τριών πόντων πέτυχε το 12-5 και ο Χορν σημείωσε το 12-7 στο 5'. Οι φιλοξενούμενοι με κάρφωμα από τον Χορν και καλάθι του Μπρεντ Πέτγουεϊ, έφερε το Ρέθυμνο στο -1 (12-11).

Ο Λάτοβιτς έκανε το 14-13, με τον Μάριο Μπατή να πετυχαίνει το 18-13, δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Μίλμπουρν έκανε το 20-15, ενώ ο Βασίλης Καββαδάς πέτυχε το 22-18 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 24-20, έπειτα από 2/2 βολές του Ντούβνιακ και καλάθι του Μίλμπουρν.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Αθανασούλας με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 33-29, ενώ ο ίδιος παίκτης ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους για τους Νεοσμυρνιώτες (35-29). Ο Ντούβνιακ μείωσε σε 35-31, ενώ ο Μπίλι Κις πέτυχε το 37-31. Ο Πέιν με σουτ τριών πόντων έκανε το 40-31 για να πετύχει ο Τσόχλας το 40-37 με δύο εύστοχες βολές. Το ημίχρονο τελικά έκλεισε με 43-37 για τους γηπεδούχους έπειτα από τρίποντο του Μάριου Μπατή.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 43-37, 60-54, 80-74.