2013-05-29 21:15:04
Φωτογραφία για ΛΥΓΙΣΑΝ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 15-16
Η Βουλιαγμένη έκανε το 3-0 στη σειρά των τελικών με τον Ολυμπιακό και στέφθηκε πρωταθλήτρια σε ένα συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Η κανονική διάρκεια δεν ήταν αρκετή... Ούτε καν ο επιπλέον χρόνος των δύο 3λεπτων παρατάσεων. Οι δύο ομάδες έδωσαν στο «Παπαστράτειο» ίσως τον καλύτερο αγώνα τους τη φετινή περίοδο, σε μια αναμέτρηση που τα είχε όλα!

15-16 τελικό σκορ, με την κανονική διάρκεια να λήγει στο 10-10 και την παράταση στο 12-12. Τελικά στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι κρίθηκαν όλα, με τις Τετζαλίδου, Μανωλιουδάκη και Αβραμίδου να βρίσκουν το δοκάρι, δίνοντας τον τίτλο στη Βουλιαγμένη.

Ηλεκτρισμένος ο τελικός λόγω της ανακοίνωσης που εξέδωσε ο ΝΟΒ για τον τραυματισμό της Ρουμπέση ενοχοποιώντας την Γιακάεβα, αυτό όμως ήταν το ελάχιστο... Αποφασισμένες οι παίκτριες και από τις δύο ομάδες, με τις μεν του Ολυμπιακού να κυνηγούν τη νίκη ώστε να μειώσουν και τις δε της Βουλιαγμένης να θέλουν τα «τελειώσουν» τη σειρά, πανηγυρίζοντας έναν ακόμη τίτλο.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 2-4, 2-2, 2-3

Παράταση: 1-1, 1-1.

Πέναλτι: 3-4.

Ολυμπιακός (Χ.Παυλίδης): Μ.Πλευρίτου 4, Αβραμίδου 5, Ελ.Πλευρίτου 5, Μαυρέλου 1,

Βουλιαγμένη (Κ.Δήμου): Λιόση 2, Ασημάκη 4, Χυδηριώτη 1, Γερόλυμου 3, Τσουκαλά 2, Ρουμπέση 3, Ξενάκη 1.