2013-05-29 00:15:03
Φωτογραφία για Ο ήρωας τερματοφύλακας του Μεξικού!
Όλοι λατρεύουν έναν τερματοφύλακα που σκοράρει. Ακόμα καλύτερα αν επιστρέφει από σοβαρό τραυματισμό και το ματς είναι κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο. Πόσο μάλλον όταν πιάνει και πέναλτι στη συνέχεια...Όλα αυτά έγιναν στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος Κλαουσούρα στο Μεξικό ανάμεσα στην Κλαμπ Αμέρικα και την Κρουζ Αζούλ. Με την Κρουζ Αζούλ να έχει νικήσει στην έδρα της στον πρώτο τελικό με 1-0. Στη ρεβάνς η φιλοξενούμενη Κρουζ Αζούλ προηγήθηκε νωρίς, αλλά η Κλαμπ Αμέρικα ισοφάρισε στο 89' και ο Μόιζες Μουνιόζ, τερματοφύλακας της γηπεδούχου, σκόραρε με κεφαλιά στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Με το 2-1 υπέρ της  το ματς πήγε στην παράταση (δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ). Στον έξτρα χρόνο δεν άλλαξε κάτι, και έτσι οδηγήθηκαμε στα πέναλτι, με τον Μουνιόζ είναι ξανά ο πρωταγωνιστής. Έπιασε το πρώτο, η Κρουζ Αζούλ αστόχησε και σε δεύτερο, και τελικά η Αμέρικα νίκησε με 4-2 και σήκωσε την κούπα!