2013-05-19 18:48:51
Φωτογραφία για Γκολ... x2 ο Σαμαράς
Με δύο γκολ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα Σκωτίας ο Γιώργος Σαμαράς.

Ο Έλληνας διεθνής πέτυχε το 2ο και 3ο γκολ της Σέλτικ στην επιβλητική εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Νταντί Γιουνάιτεντ, με τους Πρωταθλητές να ολοκληρώνουν με τον καλύτερο τρόπο τη σεζόν.

Ο Κρις Κόμονς έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ στο 11ο λεπτό, και ο «Sam», με δύο γκολ του μέσα σε 10 λεπτά (17` και 27`) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 85ο λεπτό ο Άντονι Στόουκς.

Το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο για το Europa League πήρε η Σεντ Τζόνστον, χάρη στη νίκη της με 2-0 επί της Μάδεργουελ και την ήττα της Ινβερνές!

Ο Κρεγκ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Στιβ Λόμας στο 36`, με τον Χασελμπάινκ να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 47`.

Έτσι, οι «Άγιοι» πήραν το τελευταίο εισιτήριο για τη δεύτερη τη τάξει κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, καθώς η Ινβερνές, με γκολ του Χάινολτ στο 44`, ηττήθηκε με 1-0 από την αδιάφορη Ρος Κάουντι, μένοντας εκτός Ευρώπης, παρά το γεγονός ότι είχε τον πρώτο λόγο για την 3η θέση!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της τελευταίας αγωνιστικής των play-offs: