2013-05-18 18:19:57
Φωτογραφία για ΠΟΛΟ: Ολυμπιακός - Βουλιαγμένη 6-5
Με αντεπίθεση στο τελευταίο 8λεπτο ο Ολυμπιακός νίκησε 6-5 τη Βουλιαγμένη στον τελικό της Λαμίας και στέφθηκε Κυπέλλούχος Ελλάδας. Πρόκειται για το 15ο τρόπαιο Κυπέλλου στην ιστορία των "ερυθρόλευκων".

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό και νευρικό δείγμα ότι οι δύο ομάδες δεν έχουν μεγάλες διαφορές δυναμικότητας.

Η Βουλιαγμένη εκκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο 8λεπτο με κύριο όπλο την άμυνά της αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ εκμεταλλευόμενος και τον παίκτη παραπάνω.

Το τελευταίο οκτάλεπτο άρχισε με τη Βουλιαγμένη να βρίσκεται μπροστά μ' ένα γκολ (5-4) προβάδισμα όμως που δεν βοήθησε την αθηναϊκή ομάδα να κατακτήσει τον τίτλο.

Ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του, ευστόχησε στο κρίσιμο πέναλτι (το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από τη Βουλιαγμένη) και υπερασπίστηκε με επιτυχία την εστία του στην τελευταία επίθεση κατά την οποία οι ηττημένοι σούταραν χωρίς η μπάλα να περάσει τη νοητή γραμμή του τέρματος.

Εν τέλει, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου έχοντας προηγηθεί μία και μοναδική φορά στο σκορ.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-1, 2-2, 2-0

Ολυμπιακός: Φουντούλης 3, Κολόμβος 1, Μάγιαρακ 1, Σχίζας 1

Βουλιαγμένη: Μυλωνάκης 1, Αφρουδάκης 3, Γούνας 1