2013-05-13 00:43:40
Φωτογραφία για Κατέκτησε την 3η θέση η ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Στον τελικό της... παρηγοριάς ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Μπαρτσελόνα έπαιξαν για το γόητρο με τους Ρώσους να παίρνουν τη νίκη με 74-73 κόντρα στους Καταλανούς.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε με 74-73 την Μπαρτσελόνα και πήρε την τρίτη θέση στο φάιναλ-φορ του Λονδίνου, σε ένα ματς όπου οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν για το γόητρο τους.

Οι Ρώσοι μπήκαν δυνατά και επέβαλαν το παιχνίδι τους, όμως όσο περνούσε η ώρα οι Καταλανοί, με τον Ναβάρο μείωσαν την διαφορά και έκαναν ντέρμπι το παιχνίδι.

τα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Τζάκσον με δύο εύστοχες βολές έκανε το 74-73 κι ενώ είχε προηγηθεί τρίποντο του Χουάν Κάρλος Ναβάρο, με την Μπαρτσελόνα στην τελευταία επίθεση να μη μπορεί να σημειώσει καλάθι, καθώς αστόχησε σε σουτ δύο πόντων ο Μαρσελίνιο Χουέρτας.

Από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο Βίκτορ Κριάπα είχε 16 πόντους, με τον Σόνι Ουίμς να πετυχαίνει 14. Για την Μπαρτσελόνα, ο Ναβάρο είχε 17 πόντους με 5/7 τρίποντο και ο Τοντόροβιτς πρόσθεσε 11.

Ο αγώνας:

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα να προηγηθεί με 11-2 της Μπαρτσελόνα, έπειτα από καλάθι του Κριάπα. Ο Τόμιτς μείωσε σε 11-7 για την Μπαρτσελόνα, ενώ ο Ουίμς στο 7ο λεπτό έκανε το 13-7 για τους Ρώσους. Ο Νέναντ Κρστιτς έκανε το 15-10 για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, ενώ ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους διαμόρφωσε το 15-12, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Ο Τοντόροβιτς στην δεύτερη περίοδο με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 17-14 κι ενώ είχε προηγηθεί καλάθι από τον Κρστιτς. Ο Άμπρινες ισοφάρισε σε 17-17 και ο Βορόντσεβιτς πέτυχε το 19-17, 8:13'' πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Ο Ραμπασέδα σημείωσε το 19-19 και ο Άαρον Τζάκσον έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Ρώσους (21-19).

Ο Άμπρινες με δύο εύστοχες βολές ισοφάρισε σε 23-23 και ο Ινγκλς έκανε το 23-25 για τη Μπαρτσελόνα. Ο Τζάκσον πέτυχε το 25-25 και ο Άμπρινες με τρίποντο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (25-28), με τον Μίτσοφ να μειώνει στον πόντο για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (27-28). Ο Τόμιτς έκανε το 27-30, ενώ ο Μίτσοφ και πάλι ένα λεπτό πριν το ημίχρονο έκανε το 32-32.

Ο Τοντόροβιτς έκανε το 32-33, ο Κριάπα με τρίποντο πέτυχε το 35-33, με τον Τοντόροβιτς και πάλι να ισοφαρίζει σε 35-35, σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Διατήρησαν το προβάδισμα οι Ρώσοι

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε σερί 9-0 και ξέφυγε με 44-35 στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κριάπα έκανε το 48-35, ανεβάζοντας το σερί στο 13-0 στο 23', με τον Τοντόροβιτς έπειτα από δύο βολές να σημειώνει το 48-37. Ο Ινγκλς με τρίποντο μείωσε στους οκτώ πόντους για την Μπαρτσελόνα (48-40), 5:49'' για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Για ακόμα μία φορά ο Τοντόροβιτς με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 48-42 και ο Κριάπα ανέβασε την διαφορά στους οκτώ (50-42). Ο Σόνι Ουίμς από τη γραμμή των βολών έκανε το 54-44 για να ρίξει την διαφορά ο Ναβάρο στους επτά πόντους (54-47). Ο Έρτσεγκ σημείωσε το 56-47 και ο Ναβάρο ξανά έκανε το 56-49 στο 28ο λεπτό του αγώνα. Ο Κρστιτς με 1/2 βολές πέτυχε το 57-51, ενώ ο Τζάκσον σημείωσε το 59-51. Το τρίποντο του Ναβάρο έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους (59-54), σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, οι Ρώσοι ανέβασαν την διαφορά στους επτά πόντους (61-54) με τον Βορόντσεβιτς. Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο με τρίποντο έκανε το 62-57 για να δώσει "ανάσα" στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο Κρστιτς με σουτ δύο πόντων. Ο Εράζεμ Λόρμπεκ μείωσε σε 64-59, 5:51'' πριν το τέλος του αγώνα, με τον Ουίμς ύστερα από δύο εύστοχες βολές να κάνει το 66-59 στο 35'.

Ο Τζάκσον με 1/2 βολές ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (67-59) και ο Άμπρινες μείωσε σε 67-61. Και πάλι ο Λόρμπεκ έκανε το 67-63 στο 36', ενώ ο Κριάπα με 1/2 βολές σημείωσε το 68-63. Ο Σλοβένος φόργουορντ πέτυχε το 68-65. Ο Κριάπα με κάρφωμα έκανε το 70-65 για να μειώσει στο καλάθι ο Ναβάρο με εύστοχο σουτ τριών πόντων (70-68, 1:35'' πριν το τέλος).

Ο Τόμιτς, ένα λεπτό πριν το τέλος ισοφάρισε σε 70-70 και ο Κάουν έδωσε το προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ (72-70). Ο Ναβάρο με τρίποντο σημείωσε το 72-73 και ο Τζάκσον έπειτα από δύο εύστοχες βολές, στα 27'' δευτερόλεπτα έκανε το 74-73 για τους Ρώσους. Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας στο τέλος του ματς αστόχησε σε σουτ δύο πόντων με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να παίρνει τη νίκη στον "μικρό τελικό" με 74-73.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-35, 59-54, 74-73.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 5(1), Μίτσοφ 6(1), Τζάκσον 13, Κρστιτς 7, Ουίμς 14, Έρτσεγκ 2, Βοροντσέβιτς 4, Καούν 7, Κριάπα 16(1), Παπαλουκάς.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Χουέρτας, Άμπρινες 10(2), Ναβάρο 17(5), Γιασικεβίτσιους 2, Τοντόροβιτς 11, Ουάλας 3(1), Ινγκλς 7(1), Ραμπασέδα 5(1), Λόρμπεκ 8, Μ'Μπαγιέ, Τόμιτς 10.