2013-05-13 00:18:39
Φωτογραφία για Παραμένει βασιλιάς της Ευρώπης ο Ολυμπιακός
Τη δική του... ιστορία έγραψε ο Ολυμπιακός στην Ευρωλίγκα με την κατάκτηση για δεύτερη σερί χρονιά του τροπαίου, μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στη «βασίλισσα» Ρεάλ και μια ακόμη απίστευτη ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει με 17 πόντους διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (10-27), για να κατακτήσει τη νίκη πανηγυρικά με 100-88. Οι ερυθρόλευκοι έγιναν, έτσι, η τρίτη ομάδα στην ιστορία της διοργάνωσης μετά την Γιουγκοπλάστικα και την Μακάμπι, η οποία καταφέρνει να κάνει το repeat, κατακτώντας δύο σερί τίτλους και να κρατήσει το τρόπαιο στην Ελλάδα. Το ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν ήταν καλό για τον Ολυμπιακό, καθώς η Ρεάλ επέβαλε τον ρυθμό και «πυροβολώντας» πίσω από την γραμμή των 6.75 -είχε 5/7 σουτ τριών πόντων στο α' δεκάλεπτο- μπήκε για τα καλά σε θέση οδηγού.  Οι Μαδριλένοι στα μισά  της περιόδου ήταν μπροστά με 5-13 ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +17 (10-27). Το σχήμα που επέλεξε ο Γιώργος Μπαρτζώκας στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου με το δίδυμο Κατσίβελη-Σλούκα  έδωσε την περισσότερη ενέργεια στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Περπέρογλου ανέλαβε δράση επιθετικά, Χάινς, Αντιτς και Λο  ακολούθησαν και οι Πειραιώτες μείωσαν ως και τους 3 πόντους (34-37, 18'.27'')
. Η Ρεάλ απάντησε (34-41, 19'.4''), αλλά ο Σλούκας με τρεις εύστοχες βολές έκανε το 37-41 σχεδόν με την εκπνοή του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε «φουριόζος» το δεύτερο ημίχρονο και με «όπλο» την άμυνά του αλλά κι έχοντας τον Σπανούλη να «πυροβολεί» πίσω από την γραμμή των 6.75 προηγήθηκε δύο φορές με 6 πόντους, 52-46 στο 24 και 54-48 στο 25'. Οι Μαδριλένοι στη συνέχεια μπέρδεψαν με την άμυνά τους τον Ολυμπιακό, πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 27 με 55-56, αλλά η συμπλήρωση των 30' βρήκε τις ομάδες ισόπαλες (61-61). Η άμυνα του Ολυμπιακού έμοιαζε σχεδόν απροσπέλαστη στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου και με τρίποντο του Σπανούλη προηγήθηκε με 70-62 (33'). Η Ρεάλ σκόραρε σχεδόν μόνο με βολές – οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συμπληρώσει από το  34' πέντε ομαδικά φάουλ – αλλά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε τις λύσεις, καρδιά, ψυχή και προηγήθηκε ακόμα και με 14 πόντους (84-70 στο  34'.30'', 85-71 στο 35'.30'' και  87-73 στο 37').  Η Ρεάλ βασιζόμενη στον Ροντρίγκεθ μείωσε στους 8 πόντους (87-79, 38'), αλλά ο Σπανούλης την «εκτέλεσε» από τα 8 μέτρα (90-79, 38'.18''). Φερνάντεθ και  Σλότερ είπαν να το ρίξουν στο... κατς, αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης έμειναν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη  με 100-88.