2013-05-08 21:07:11
Φωτογραφία για Εσύ ό,τι... Γκιστ ήταν ο Παναθηναϊκός
Σε εξ αναβολής αγώνα της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ, ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα την καταδικασμένη σε υποβιβασμό Καβάλα με 95-73, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Αμερικανό, Τζέϊμς Γκιστ. Στο άδειο, από φιλάθλους, ΟΑΚΑ βρέθηκε και ο νέος γκαρντ των πρασίνων, Ραμέλ Κάρι, που αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του στον επόμενο αγώνα.

Δεκαπέντε λεπτά, όλα κι όλα, χρειάστηκαν στον Παναθηναϊκό (δεν έπαιξε καθόλου ο Σχορτσανίτης, λόγω ενοχλήσεων στη μέση του) για να "κλειδώσει" την 20η νίκη του στο πρωτάθλημα, καθώς η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 28 πόντους (38-10) πριν καλά-καλά προλάβουν να ιδρώσουν τις φανέλες τους οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή. Ετσι κι αλλιώς, δεν κατέβηκαν στην Αθήνα ορισμένοι απ' αυτούς, είτε λόγω τραυματισμού (Μιλόσεβιτς), είτε γιατί έλυσαν κιόλας τα συμβόλαιά τους (Ταϊρού, Πάνος, Ατσάρα).

Με μπροστάρη τον Γκιστ, και σε δεύτερο πλάνο τους Ματσιούλις-Ούκιτς, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο με 47-25, και χαλάρωσε μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η Καβάλα (5-20 νίκες ο απολογισμός της) μπόρεσε, με σερί 20-7, να κατεβάσει τη διαφορά στους 9 πόντους (62-53)
. Ηταν, όμως, η τελευταία φορά που βρέθηκε να παρακολουθεί από τόσο κοντά το σκορ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Μπράμος 9(1), Ματσιούλις 14(3), Ούκιτς 17(2), Λάσμε 10, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 3, Γκιστ 20, Μπανκς 11(3), Ξανθόπουλος 2, Γιαννόπουλος 6, Σκορδίλης 1.

ΚΑΒΑΛΑ: Πιεβάλιτσα, Αράπης, Αρμπετ 8, Καλαμπάκας 5(1), Μανωλόπουλος 7(1), Στυλιανού 4, Δεμερτζής 11(1), Βελισσαρίου 2, Μίτροβιτς 8, Κρστέφσκι 8(2), Κόλεμαν 20