2013-04-27 10:00:05
Φωτογραφία για Δεν θέλει ο ΠΑΟΚ να ξαναχάσει τον τελικό
Δύο αποτυχημένες προσπάθειες σε προχωρημένη φάση της διοργάνωσης μετράει ο ΠΑΟΚ σε ισάριθμες χρονιές προκειμένου να φτάσει στον πολυπόθητο τελικό του κυπέλλου Ελλάδας. Ο «δικέφαλος» σήμερα στην Τρίπολη θέλει να ξορκίσει το κακό και σε καμία περίπτωση να μην τριτώσει αυτό. Πέρσι ο ΠΑΟΚ την πάτησε από τον… στρατηγό άνεμο. Στο νοκ άουτ παιχνίδι της προημιτελικής φάσης με τον Ατρόμητο στην Τούμπα. Ο «δικέφαλος» ήταν το μεγάλο φαβορί λόγω ονόματος και λόγω έδρας. Το 1-1 της κανονικής διάρκειας έστειλε το ματς στην παράταση στο τελευταίο λεπτό της οποίας ο Φυτανίδης επιχείρησε ένα σουτ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και λόγω ανέμου, ο Γλύκος έκανε το μεγάλο λάθος και ο Ατρόμητος νίκησε με 1-2 και συνέχισε στη διοργάνωση φτάνοντας ως τον τελικό. Ένα χρόνο πριν ο ΠΑΟΚ έφτασε ακόμα πιο κοντά, μία ανάσα από τον τελικό. Στα ημιτελικά αντίπαλός του ήταν η ΑΕΚ, με τον «δικέφαλο» του Βορρά να έχει το αβαντάζ της έδρας. Στο ΟΑΚΑ πήρε θετικό αποτέλεσμα, «λευκή» ισοπαλία, η οποία δεν αποδείχτηκε αρκετή για να τον ξαναστείλει στο ΟΑΚΑ για τον τελικό. Στη ρεβάνς της Τούμπας το 0-0 έμεινε ως το ημίχρονο αλλά στο 48’ ο Τραϊανός Δέλλας άνοιξε το σκορ για την «Ένωση» και το 1-0 έστειλε την ΑΕΚ στον τελικό.

Πηγή: woop.gr