2013-04-27 00:47:53
Φωτογραφία για Πάει Λονδίνο ο Ολυμπιακός για να το ξαναπάρει
Τι κι αν ο Ολυμπιακός βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με 15 πόντους; Οι πρωταθλητές Ευρώπης έχοντας για έκτο παίκτη τον κόσμο τους που κατέκλυσε το ΣΕΦ, επικράτησαν με 82-72 της Εφές και πήραν την πρόκριση για το φάιναλ φορ του Λονδίνου, όπου θα επιδιώξουν να διατηρήσουν τα σκήπτρα τους. Αρχηγική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βασίλης Σπανούλης, ο Κώστας Παπανικολάου κράτησε όρθιους τους πρωταθλητές Ευρώπης στο α΄ ημίχρονο, Κάιλ Χάινς και  Γιώργος Πρίντεζης κατέθεσαν ψυχή και  σώμα στο παρκέ, καθοριστικός ήταν ο Τζός Πάουελ ενώ Εϊσι Λο, Στράτος Περπέρογλου, Κώστας Σλούκας και Πέρο Αντιτς σημείωσαν κρίσιμα καλάθια. Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση, καθώς βρήκε τους διαδρόμους στην άμυνα των "ερυθρολεύκων" , "χτύπησε" κοντά στο καλάθι και στα μισά του  δύο φορές προηγήθηκε με διαφορά έξι πόντων (11-17 στο 5'.30'' και 13-19 το 6'.21''). Ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε ρυθμό, αλλά έκλεισε το δεκάλεπτο στο -2 (21-23), αφού ο Πάουελ ευστόχησε σε τρίποντο με την εκπνοή του
. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να τα βρίσκει... σκούρα απέναντι  στην άμυνα ζώνης της Εφές και να σκοράρει με το... σταγονόμετρο, γεγονός που  η τουρκική ομάδα δεν άφησε ανεκμετάλλευτο και προηγήθηκε δύο φορές με 15 πόντους (21-36 στο 14'.30'' και 23-38 στο 15'). Στα τελευταία λεπτά της περιόδου, όμως, οι "ερυθρόλευκοι" έδειξαν να έχουν... παλμό και δύο τρίποντα του Παπανικολάου πήγαν στα αποδυτήρια στο -8 (33-41) ενώ αξίζει να σημειωθεί πως στο α' ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε μόλις 4/19 σουτ πίσω από την γραμμή των 6.75. Πάουελ και Σπανούλης σήμαναν την αντεπίθεση του Ολυμπιακού, Σλούκας και Πρίντεζης ακολούθησαν και οι στο 28' γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα (52-50), με την Εφές, όμως, να κλείνει την περίοδο στο +1 (54-55). Στο  τελευταίο δεκάλεπτο... έσπασαν καρδιές, με τον Ολυμπιακό να έχει  κεκτημένη από  την τρίτη περίοδο και να προηγείται με 66-59 (33'.30''). Η άμυνα ζώνης της Εφές μπέρδεψε προσωρινά του πρωταθλητές Ευρώπης (66-67, 35'), αλλά Σπανούλης και Πρίντεζης έδωσαν τις λύσεις (71-67, 36'.30''). Ο Λο φώναξε παρών την πιο κρίσιμη στιγμή, όταν 1'.22' πριν από την λήξη έκανε το 76-70 πίσω από την γραμμή των 6.75 ενώ ο Χάινς με εντυπωσιακό κάρφωμα υπέγραψε το τελικό 82-72.

Πηγή: superbasket.gr