2013-04-18 01:37:34
Φωτογραφία για Χόκεϊ επί πάγου: Νίκη για την Ελλάδα στο παγκόσμιο
Η Εθνική χόκεϊ επί πάγου κέρδισε με 4-3 τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα στη δεύτερη αγωνιστική του παγκοσμίου πρωταθλήματος τρίτης κατηγορίας.

Η Ελλάδα έμεινε πίσω με 2-0 στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης, αλλά αντέδρασε και προηγήθηκε με 4-2 στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Δύο γκολ και μία ασίστ κατέγραψε οΠαναγιώτης Κουλούρης, ενώ ο αρχηγός, Δημήτρης Καλύβας, πρόσφερε ασίστ σε τρία από τα τέσσερα γκολ του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της πατρίδας μας. Οι Γιάννης Κούφης και Γιώργος Καλύβας πέτυχαν τα άλλα δύο τέρματα.

Χθες (16/04), στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, η οποία γίνεται στη Νότια Αφρική, η Εθνική ηττήθηκε με 6-3 από την Ιρλανδία. Οι Κουλούρης, Αλέξανδρος Βαλσαμάς-Ράλλης και Ορέστης Τήλιος βρήκαν δίχτυα, ενώ το δεύτερο 20λεπτο ολοκληρώθηκε στο 2-2. Στην τρίτη περίοδο, όμως, οι Ιρλανδοί πέτυχαν τέσσερα γκολ, τα οποία συνδυάστηκαν από έντονα παράπονα των διεθνών για τη διαιτησία.