2013-04-14 23:10:06
Φωτογραφία για Στον έβδομο ουρανό βρίσκονται όλοι στα Γιάννινα!
Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στην υποβιβασμένη Κέρκυρα, καθώς νίκησε με 1-0 για την 29η αγωνιστική και έτσι εξασφάλισε την συμμετοχή του στα πλέι οφ, άρα και την έξοδό του στην Ευρώπη! Το γκολ για την ομάδα της Ηπείρου πέτυχε ο Ίλιτς στο 75’, με τον ΠΑΣ να περνάει μάλιστα στην 4η θέση με 44 βαθμούς...Η γηπεδούχος κυνήγησε το γρήγορο γκολ για να φύγει και το άγχος και στο 6’ έχασε την πρώτη κλασική ευκαιρία του ματς, όταν το φάουλ του Ντε Βινσέντι σταμάτησε στη ρίζα της κάθετης δοκού. Στο 33΄ ο Στρατηλάτης απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Ίλιτς, ενώ έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν διπλή ευκαιρία με το Γεωργίου αρχικά και τον Πάντο στη συνέχεια να μη μπορούν να νικήσουν το γκολκίπερ των «Φαιάκων». Στη συνέχεια, όσο το γκολ δεν ερχόταν οι παίκτες του «Άγιαξ της Ηπείρου» αγχώθηκαν. Η λύτρωση για τον ΠΑΣ ήρθε στο 75’ από τον πρώτο σκόρερ της ομάδας στο πρωτάθλημα, τον Ίλιτς, ο οποίος με πολύ δυνατό σουτ κατάφερε να νικήσει τον Στρατηλάτη που μέχρι το συγκεκριμένο λεπτό έδειχνε ανίκητος! Στον έβδομο ουρανό βρίσκονταν όλοι στον ΠΑΣ Γιάννινα για την έξοδο της ομάδας στην Ευρώπη και ο Γιάννης Χριστόπουλος δεν αποτελούσε εξαίρεση
. «Ζούμε μοναδικές στιγμές. Η πόλη και ο κόσμος ζουν μοναδικές στιγμές. Γράψαμε ιστορία, δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει ακόμα αυτό που κάναμε. Μεγαλύτερο και πιο σπουδαίο σ’ αυτό δεν είναι η 5η θέση, αν σκεφτούμε πως ξεκινήσαμε και που φτάσαμε. Κάποτε είχε πει ο Γκάντι «πρώτα σε αγνοούν μετά σε κοροϊδεύουν, μετά σε πολεμούν και μετά τους νικάς». Ευχαριστώ τον πρόεδρο, τον κόσμο, ήθελα να πω πολλά, αλλά δεν έχω συγκέντρωση. Θέλω να πάω να πανηγυρίσω», δήλωσε ο τεχνικός του ΠΑΣ και αποχώρησε από την αίθουσα Τύπου.