2013-04-07 20:30:09
Φωτογραφία για Φρέναρε τον Αστέρα η Ξάνθη και βλέπει Ευρώπη
Σε κακό δαίμονα του Αστέρα Τρίπολης εξελίχθηκε η Ξάνθη, καθώς τον νίκησε στην έδρα του με 1-0 και πλέον βλέπει πλέι οφ! Οι Ακρίτες απέδωσαν πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας στο 17’ με τον Φλίσκα, ενώ στη συνέχεια άντεξαν την πίεση των γηπεδούχων, παραμένοντας αήττητοι στην Τρίπολη. Από την άλλη ο Αστέρας μπήκε νωθρά στο ματς κι έκανε πολλά λάθη, ενώ στη συνέχεια δεν μπόρεσε να σκοράρει, παρά τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε. Ο Αστέρας μετά το αρχικό μούδιασμα προσπάθησε να αντιδράσει και με την πάροδο του χρόνου κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Ο ανορθόδοξος τρόπος που επιχείρησαν οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση, δεν απέδωσε καρπούς. Στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση έγινε ακόμη μεγαλύτερη από πλευράς Αρκάδων, όμως η ανασταλτική λειτουργία της Ξάνθης ήταν υποδειγματική, παράγοντας καταλυτικός για την εξέλιξη του αγώνα. Το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων παρέμεινε μέχρι το τέλος με τους παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη να πανηγυρίζουν μια πολύ σημαντική επιτυχία που τους βάζει για τα καλά στο "κόλπο" της Ευρώπης, ενώ οι Αρκάδες μετά από αρκετές αγωνιστικές έπεσαν στην τρίτη θέση.