2013-04-05 22:03:46
Φωτογραφία για ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. 3-1 ΣΕΤ
Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε απέναντι στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, αλλά τελικά έφτασε στη νίκη με 3-1 και έκανε το 1-0 στους ημιτελικούς της Α1 βόλεϊ Ανδρών.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για το σύνολο του Δημήτρη Καζάζη, που κυριάρχησε στο πρώτο σετ, αλλά στο δεύτερο ίδρωσε να νικήσει με 27-25, καθώς είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 22-24.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στο 2ο σετ, το πέτυχαν στο 3ο, όπου απέκτησαν από νωρίς μία διαφορά ασφαλείας, την οποία και διατήρησαν μέχρι το φινάλε. Κάτι ανάλογο επιχείρησαν να κάνουν και στο 4ο σετ, αλλά το υπέρ τους 10-6 μετατράπηκε μέσα σε λίγα λεπτά σε 16-12 υπέρ των Πειραιωτών, που έφτασαν εύκολα στο τελικό 25-17.

Οι δύο ομάδες αγωνίζονται εκ νέου το Σάββατο (20:00) και πάλι στο κλειστό του Ρέντη, με τους "ερυθρόλευκους" να κυνηγούν το 2-0 και τους Εβρίτες να επιδιώκουν την ισοφάριση.

Τα σετ: 25-18, 27-25, 21-25, 25-17