2013-04-04 13:00:18
Φωτογραφία για ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ... ΘΡΥΛΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ! *ΒΙΝΤΕΟ*
Σαν σήμερα στις 4 Απριλίου 1990 ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου, ύστερα από έναν ημιτελικό-θρίλερ κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Έχοντας νικήσει με 2-1 στον πρώτο αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν είχε τις πιθανότητες με το μέρος του στη ρεβάνς. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη είχε και τον αέρα του πρωτοπόρου στο πρωτάθλημα και φάνταζε ως το φαβορί για την πρόκριση. Πποιος θα μπορούσε να φανταστεί πώς θα εξελισσόταν, τελικά το ματς… Ο Παναθηναϊκός, όπως μας θυμίζει σε δημοσίευμά του το "sportday.gr" πήρε προβάδισμα πρόκρισης με 2-0, χάρη σε δύο γκολ του Δημήτρη Σαραβάκου στο 17' και το 65'. Όμως, το γκολ του Τάσου Μητρόπουλου στο 80’ οδήγησε το ματς στην παράταση και αναπτέρωσε τις ελπίδες των ερυθρόλευκων. Στο έξτρα ημίωρο, το «τριφύλλι» πήρε πάλι κεφάλι με τον Σαραβάκο, αυτήν τη φορά με πέναλτι (101’). Όμως, ο Ολυμπιακός δεν παράτησε το ματς και αρχικά μείωσε με πέναλτι του Ντέταρι στο 110’ και σφράγισε την πρόκριση δύο λεπτά πριν τη λήξη, όταν ο Δρακόπουλος με ωραίο σόλο διαμόρφωσε το τελικό 3-3.