2013-04-01 20:08:43
Φωτογραφία για ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Κόκκινη ανατροπή στη Νέα Φιλαδέλφεια
Κόντρα στα προγνωστικά, που έφερναν την ΑΕΚ μόλις τρία σετ μακριά από την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος βόλεϊ, η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού έφυγε νικήτρια, με 3-1 σετ, από το κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, και μείωσε σε 2-1 νίκες τη σειρά των τελικών. Ο επόμενος αγώνας θα γίνει την Πέμπτη, στου Ρέντη, κι αν κερδίσουν πάλι οι ερυθρόλευκες ο τίτλος θα κριθεί την άλλη Δευτέρα, πάλι στην έδρα του «δικεφάλου».

Οπως ακριβώς το'χε πει ο Αποστόλης Οικονόμου, την ημέρα που η ΑΕΚ προκρίθηκε στους τελικούς των πλέϊ οφ: "Είμαστε φαβορί για τον τίτλο, αλλά μόνο μέχρι να γίνει το σερβίς του πρώτου τελικού". Με το "καλημέρα", λοιπόν, του σημερινού ντέρμπι, τα κορίτσια του Ολυμπιακού όρθωσαν ανάστημα, κι ανάγκασαν την αντίπαλό τους, από την οποία είχαν χάσει δύο φορές στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, σε παθητικό ρόλο. Το πρώτο σετ έληξε με 20-25, και μόλις η ΑΕΚ πήγε να ισορροπήσει (προηγήθηκε 23-22, στο δεύτερο σετ), ο Ολυμπιακός πάτησε πάλι "πόδι": 23-25.

Με δύο σετ στο τσεπάκι τους, οι παίκτριες του Σωτήρχου Τέλη Σωτήρχου είχαν πλέον την "πολυτέλεια" να χαλαρώσουν κάπως στο τρίτο σετ, το οποίο ναι μεν πήρε η ΑΕΚ (25-21), αλλά στη διάρκειά του "έχασε", με τραυματισμό στο γόνατο, την Τοτσίδου. Η απώλεια αυτή εξυπηρέτησε τον Ολυμπιακό, που ήταν καταγιστικός στο τέταρτο σετ (16-25), με συνέπεια να πετύχει τη νίκη που του επιτρέπει να ελπίζει σοβαρά πια στην ισοφάριση της σειράς, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας στον τελικό της Πέμπτης. Ειδικά στην περίπτωση που η Τοτσίδου δε μπορέσει να ενισχύσει τότε την ΑΕΚ...

ΑΕΚ: Τοτσίδου 9 (7/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 21% άριστες), Κις 18 (18/42 επ.), Τζανακάκη 4 (3/10 επ., 1 άσο), Μποροβίντσεκ 12 (9/18 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μέντεζ 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. - 42 άριστες), Παπαφωτίου 2, Ρόγκα –λ (58% υπ. – 38% άριστες) / Παπαγεωργίου 1, Γκούζου 2 (2 μπλοκ), Τσοχατζή

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κωνσταντίνου 15 (14/30 επ., 1 άσο, 47% υπ. – 27% άριστες), Κοσμά 12 (10/18 επ., 1 άσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 06% άριστες), Τρατς 13 (8/14 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Γιακουμή 11 (6/12, 2 άσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 άσοι), Τένεβα 21 (17/34 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 42% υπ. - 25% άριστες), Κονόμι –λ (47% υπ. – 33% άριστες) / Λούκοβιτς, Τέζα