2013-03-29 23:30:05
Φωτογραφία για Θυμήθηκε στο τέλος πως έπρεπε να νικήσει
Ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε στο -8 (69-61, 35') έκανε την ολική ανατροπή και πήρε τη νίκη με 73-78 επί της Φενερμπαχτσέ για την 13η και προτελευταία αγωνιστική του Τοp-16 της Ευρωλίγκα. Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς οι  γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ που πήραν, δεν άφηναν τους "ερυθρόλευκους" να ξεφύγουν. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, όμως, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (13-19), καθώς στα  τελευταία δύο λεπτά έτρεξε σερί 0-6. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει... σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του και στιγμές να δείχνει πως δεν ήταν συγκεντρωμένος, γεγονός που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο η Φενέρ που παρότι βρέθηκε στο -8 (13-21, 11'), όχι μόνο μάζεψε την διαφορά αλλά πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 34-33, σκορ που διαμορφώθηκε με καλάθι του Ερμίς στην εκπνοή. Παρόμοια ήταν και  η εικόνα της τρίτης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να δείχνει να μην έχει ενέργεια, συγκέντρωση και διάρκεια στο παιχνίδι του και  την Φενέρ να προηγείται ακόμα και με 5 πόντους (41-36, 23')
. Οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν κάποια... ξεσπάσματα στην απόδοσή τους κι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 (53-56). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να προβληματίζει με την απόδοση του ως το 35' (69-61), αλλά κάπου εκεί... πάτησε το γκάζι. Περπέρογλου και  Πρίντεζης πήραν αρχικά την "σκυτάλη" από τους Παπανικολάου και Σπανούλης, στη συνέχεια ακολούθησε ο Χάινς και οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 69-74 τρέχοντας σερί 0-13. Ο ΜακΚάλεμπ έφερε τις ομάδες σε απόσταση ενός σουτ (71-74, 38'.44'') αλλά οι "ερυθρόλευκοι" έμειναν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 73-78.

Πηγή: superbasket.gr