2013-03-22 00:29:25
Φωτογραφία για Ζαλγκίρις Κάουνας-Εφές 79-71
Την ήττα γνώρισε η Εφές από την Ζαλγκίρις στη Λιθουανία (79-71) και έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνει να τερματίσει ακόμα και στην πρώτη θέση του ομίλου της

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Ζαλγκίρις, η οποία επικράτησε στο Κάουνας της Εφές με 79-71 για την 12η αγωνιστική του "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Οι Λιθουανοί που αντιμετωπίζουν αρκετά διοικητικά προβλήματα βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο από τους Τούρκους, όμως σταδιακά ισορρόπησαν το παιχνίδι, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν στα πρώτα λεπτά να επιβάλουν το παιχνίδι τους. Παρόλα αυτά, οι Τούρκοι ανέβασαν την απόδοση τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων (25-27). Στη συνέχεια, όμως τα πράγματα άλλαξαν, οι Λιθουανοί με τη βοήθεια του κόσμου τους πήραν το προβάδισμα και πέρασαν μπροστά με τη λήξη του ημιχρόνου (44-42).

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και μείωσαν την διαφορά από τους Λιθουανούς σε 63-56 στο 30'. Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 79-71, δημιουργώντας πρόβλημα στην Εφές, η οποία καταβάλει προσπάθεια να τερματίσει ακόμα και στην πρώτη θέση του ομίλου της.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 44-42, 63-56, 79-71.

Ζαλγκίρις (Πλάθα): ΜακΓκραθ 5(1), Ν. Λαβρίνοβιτς 24(3), Γιουσκεβίτσιους, Λιπκεβίτσιους 2, Γιαφτόκας 4, Ντέλας 4(1), Κουζμίνσκας 15, Λαφαγιέτ 6(1), Καουκένας 9, Φουτ 6, Κ. Λαβρίνοβιτς 4.

Αναντόλου Εφές (Μαχμουτί): Μπαλμπάι 2, Φάρμαρ 12, Ερντέν 13, Τουντσερί 6(2), Σιπ 3(1), Γκονλούμ 4, Σαβάνοβιτς 11(1), Λούκας 14(1), Γκιουλέρ, Μπάρατς 6.