2013-03-22 00:16:14
Φωτογραφία για Βασιλιάς στο σπίτι της βασίλισσας ο Παναθηναϊκός!
Ο Παναθηναϊκός, μετά από ένα παιχνίδι που "έσπασε" καρδιές", πέτυχε μεγαλειώδη νίκη μέσα στην Μαδρίτη επί της Ρεάλ με 73-74 για την 12η αγωνιστική του Τοπ-16 και βρίσκεται με το ένα... πόδι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Με εξαιρετική άμυνα και τακτική και σπουδαία εμφάνιση των «παλιών» Τσαρτσαρή και Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη και μόνο με... αυτοκτονία χάνει την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας μετά την ήττα της Μάλαγα από την ΤΣΣΚΑ στην Ισπανία! Ο Παναθηναϊκός, μάλιστα, έχει δικαίωμα να... βλέπει και ακόμη πιο ψηλά από την τέταρτη θέση της βαθμολογίας και να διεκδικήσει μια θέση στην πρώτη δυάδα, που δίνει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, μετά την ήττα της Αναντολού Εφές στο Κάουνας! Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε "θρίλερ". Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με την Ρεάλ να προηγείται στο 35' με 63-58. Ο Παναθηναϊκός με τρίποντα του Ματσιούλις και του Διαμαντίδη προσπέρασε με 63-64 στο 37'
. 41" για το τέλος ο Ματσιούλις έκανε το 67-69 με 1/2 βολές και 25" για την λήξη με 2/2 βολές ο Τσαρτσαρής ανέβασε τη διαφορά στο +4 (67-71). Ο Διαμαντίδης υπέπεσε σε φάουλ 16" πριν από την λήξη, ο Μίροτιτς μείωσε σε 69-71 και τα φάουλ διαδέχονταν το ένα το άλλο εκατέρωθεν. Ο Διαμαντίδης 4" για την λήξη αστόχησε σε 2 βολές, αλλά αυτό δεν κόστισε στον Παναθηναϊκό, που πήρε τελικά μεγάλη νίκη μέσα στην Μαδρίτη με 73-74. Ναι το «τριφύλλι» που διανύει μία μεταβατική περίοδο, μετά από πολλά χρόνια, κατάφερε να κερδίσει στην έδρα του, ένα από τα μεγαλύτερα φαβορί για την κατάκτηση της Euroleague, την «Βασίλισσα» μόνο κατά όνομα και όχι στην ουσία, Ρεάλ.