2013-03-18 23:10:10
Φωτογραφία για VIDEO:  ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ - ΞΑΝΘΗ 2-0
Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη μακριά από τα Πηγάδια πέτυχε η Ξάνθη, καθώς επιβλήθηκε 2-0 του Πανθρακικού στην Κομοτηνή. Σε περιπέτειες μπήκε ο Πανθρακικός, που θα πρέπει στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια να διατηρηθεί στο +1 από τον Αρη.

Παρόλο που το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη ήταν η κεφαλιά του Σολτάνι στο 33ο λεπτό, ενώ ο Πανθρακικός είχε δοκάρι, με τον Κοντογουλίδη, στο 36ο λεπτό. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Γούτας (39') με κοντινή προβολή μετά από σέντρα του Μάνταλου, κάνοντας το 0-1. Ωστόσο με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για την ομάδα του Ουζουνίδη, καθώς ο Ντιέ (48') με εκτέλεση φάουλ άφησε άγαλμα τον Κουτσόπουλο και έκανε το 0-2. Ο Πανθρακικός προσπάθησε να αντιδράσει, με σουτ του Λουσέρο (81') να αποκρούει εντυπωσιακά ο Λοντίγκιν και την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Βαϊρουά στο 85ο λεπτό.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Κουτσόπουλος, Μουνάφο (58' Μίνγκας), Σερφά, Σαρακατσάνος, Ντιόγκο, Τζάνης (78' Σκλιοπίδης), Μπαϊκαρά, Καστσελάν, Λουσέρο, Βαϊρουά, Παπαδόπουλος (20' Κοντογουλίδης).

ΞΑΝΘΗ: Λοντίγκιν, Βάλλας, Κομεσίδης, Γούτας, Παϊτο, Ντιέ, Πλίσκας, Μαρίν (83' Πλατέλλας), Μάνταλος, Μαρσελίνιο (64' Σμιθ), Σολτάνι

Η βαθμολογία σε 26 αγώνες: Ολυμπιακός 69, Αστέρας Τρίπολης 53, ΠΑΟΚ 52, Ατρόμητος 41, Πας Γιάννινα 38, Παναθηναϊκός 35, Ξάνθη 34, Πανιώνιος 31, Λεβαδειακός και Πλατανιάς 30, ΑΕΚ 29, ΟΦΗ 28, Βέροια 27, Πανθρακικός 26, Αρης 25, Κέρκυρα 20.