2013-03-16 21:17:13
Φωτογραφία για ΠΑΟΚ- Αρης 84-72
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Χαραλαμπίδη ο οποίος έκανε θραύση από το τρίποντο ο ΠΑΟΚ νίκησε 84-72 τον Αρη στην Πυλαία στο παραδοσιακό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

To 0-14 του Άρη προμήνυε ένα μεγάλο ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ σαφώς καλύτερος, θα έπρεπε να δώσει μάχη για να Γυρίσει αυτή την αναμέτρηση ιδιαίτερα από την στιγμή που η πρώτη περίοδος δεν άλλαξε πολύ ως το τέλος της(14-22). Οι κιτρινόμαυροι με Χαρίση και Πελεκάνο κατάφεραν να εκπλήξουν τον αντίπαλό τους και με συγκροτημένο παιχνίδι διατήρησαν το προβάδισμα ως το 15’(20-30).

Όση όμως συγκρότηση κι αν είχαν, η διαφορά δυναμικότητας είναι σαφής γι αυτό και μόλις αυξήθηκε η πίεση και Χάτσερ μοίρασε το παιχνίδι στον Παπαδόπουλο και τον Χαραλαμπίδη. Οι δύο 30++ οδήγησαν σερί 11-0, που έδωσε στον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά προβάδισμα 31-30 και ουσιαστικά ανέλαβε τα ηνία. Ο δικέφαλος έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος  41-38 και με όπλο την πολύ πιεστική του άμυνα, προηγήθηκε 58-44 στο 28.30 πιστεύοντας ότι ο αγώνας τελείωσε.

Χαντ, Πελεκάνος μείωσαν σε 62-57 στο 33, αλλά ο Χαραλαμπίδης με τον Χάτσερ δεν επέτρεψαν περισσότερο άγχος. Με συνεχόμενους πόντους έστειλαν την διαφορά στους 10(69-59) και το όποιο ενδιαφέρον έλαβε τέλος.