2013-03-15 00:28:24
Φωτογραφία για Άλωσε την Παλαέστρα!
Με τον Χάινς να κάνει απίστευτα πράγματα, ο Ολυμπιακός νίκησε 68-67 την Σιένα στην Τοσκάνη αλλά δεν κάλυψε το -2 του πρώτου αγώνα και έχασε την ευκαιρία να έχει στο χέρι του τη 2η θέση.

Αν το ζητούμενο για τον Ολυμπιακό ήταν η νίκη στην Τοσκάνη, τότε η αποστολή πρέπει να θεωρηθεί επιτυχημένη αφού επικράτησε 68-67 της Σιένα για την 11η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας.

Ωστόσο, χάνοντας προβάδισμα εφτά πόντων σε ένα λεπτό, δεν μπόρεσε να καλύψει την διαφορά του πρώτου αγώνα και πλέον οι Ιταλοί, με τους οποίους είναι ισόβαθμοι οι Πειραιώτες, έχουν το προβάδισμα για την 2η προνομιούχο θέση.

Καταπληκτική εμφάνιση έκανε ο Κάιλ Χάινς (10 π, 11 ριμπ) που στην τελευταία περίοδο «ισοπέδωσε» σε άμυνα και επίθεση του αντίπαλους ψηλούς ενώ ο Σπανούλης έμεινε στους 10 και από 11 πρόσθεσαν Παπανικολάου και Σλούκας.

Σε κάθε περίπτωση, η απουσία του Πρίντεζη ήταν εμφανέστατη για την ομάδα του Μπαρτζώκα που για τρία δεκάλεπτα «κυνηγούσε» την Σιένα αλλά εντέλει κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Επόμενο παιχνίδι για τους πρωταθλητές, στις 22 Μαρτίου με την Μακάμπι στο ΣΕΦ.