2013-03-14 23:58:06
Φωτογραφία για Μακάμπι Τελ Αβίβ-Κίμκι 80-79
Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι, η Μακάμπι επικράτησε 80-79 της Κίμκι και εξακολουθεί να παλεύει για την πρόκριση στους "8", ισοβαθμώντας πλέον με τους Ρώσους και την Κάχα. Απίστευτος ο Χίμκαν με 30 πόντους και 11 κερδισμένα φάουλ.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ εξακολουθεί να παλεύει με αξιώσεις για την πρόκριση στους "8" της Ευρωλίγκας, νικώντας με σκορ 80-79 τη Κίμκι για την 11η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Έχοντας έναν εκπληκτικό Ρίκι Χίκμαν που τελείωσε το παιχνίδι με 30 πόντους, 4/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 11 κερδισμένα φάουλ ήταν λογικό η Μακάμπι Τελ Αβίβ να επιβληθεί.

Πάντως, η Χίμκι πάλεψε και στο τέλος με δύο τρίποντα από τους Ρίβερς και Ντέιβις μείωσε στον πόντο, δείχνοντας για μία ακόμα φορά πόσο αξιόμαχη και ανταγωνιστική ομάδα είναι.

Ο αγώνας:

Η Κίμκι μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-10 και 10-16, σε μία προσπάθεια να μπει από νωρίς σε ρόλο οδηγού. Πάντως, με επιμέρους 9-2 οι παίκτες του Μπλατ έγραψαν το 19-18 στο τέλος του α' δεκαλέπτου, μετά από δίποντο του Τζέιμς Σον.

Στη συνέχεια, η Μακάμπι πήρε παροδικά το προβάδισμα (23-22), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και ξέφυγαν με 5 πόντους διαφορά (33-38). Ο Χίκμαν πέτυχε τον 12ο πόντο τους στο τέλος του ημιχρόνου, γράφοντας το 36-40. Η συνέχεια για αυτόν θα ήταν ακόμα καλύτερη στην επανάληψη.

Με γρήγορο 5-0, οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά και με τη βοήθεια του κόσμους τους, κατάφεραν να την

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-40, 60-56, 80-79