2013-03-14 22:50:03
Φωτογραφία για Εφές-Μπάμπεργκ 89-86(76-76)
Η Εφές τα βρήκε σκούρα απέναντι στη μαχητική Μπάμπεργκ, η οποία πάλεψε για την πρώτη της νίκη στο TOP-16 αλλά υποτάχθηκε στην ανωτερότητα των Τούρκων στο έξτρα πεντάλεπτο (89-86). Εκπληκτικός ο Φάρμαρ, καθοριστικός ο Σαβάνοβιτς

Την 9η νίκη της στο TOP-16 της Ευρωλίγκας, πέτυχε η Εφές η οποία επικράτησε με σκορ 89-86 της Μπάμπεργκ για την 11η αγωνιστική, κάνοντας 19(!) λάθη.

Οι Τούρκοι αν και δυσκολεύτηκαν κατάφεραν στο τέλος να πάρουν τη νίκη και να παραμείνουν στην 2η θέση της βαθμολογίας, κρατώντας προς το παρών το πλεονέκτημα της έδρας.

Από την πλευρά της, η Μπάμπεργκ αν και τελευταία, αν και αδιάφορη έκανε τα πάντα για να πετύχει την πρώτη της νίκη στο TOP-16 αλλά στο τέλος ηττήθηκε.

Το παιχνίδι έστειλε στην παράταση ο Νάχμπαρ που ισοφάρισε σε 76-76, καθώς στη συνέχεια ο Φάρμαρ αστόχησε σε τρίποντο κι έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη για την ομάδα του.

Πάντως, ο ίδιος ήταν εύστοχος στο 1.37'' πριν το τέλος της παράτασης, δίνοντας στην Εφές αέρα 4 πόντων (82-78). Φτάνοντας τους 29 πόντους ο Φάρμαρ έγραψε το 87-83 στα 25'' πριν τη λήξη και ουσιαστικά "καθάρισε" το ματς, ενώ ο Σαβάνοβιτς έβαλε τη σφραγίδα του με 2/2 βολές (89-83).

Ο Φάρμαρ ολοκλήρωσε το ματς με 29 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε σχεδόν 38 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Σαβάνοβιτς έβαλε καθοριστικά τρίποντα στο τέλος.

Ο αγώνας:

Η Εφές προηγήθηκε με 9-4 και 11-6, ενώ στο 7ο λεπτό του αγώνα ξέφυγε με 10 πόντους διαφορά (19-9). Οι Τούρκοι προηγήθηκαν και 12 πόντους (23-11), ενώ ο Τάντα μείωσε για την Μπάμπεργκ σε 23-14 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης (31-20), πριν οι Γερμανοί μειώσουν στους 5 (35-30) με τον Άντον Γκαβέλ. Ο Ζίρμπες ισοφάρισε σε 37-37, όμως οι Τούρκοι του Μαχμουτί απάντησαν με σερί 7-0 κι έφυγαν για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-37.

Στην επανάληψη, η Εφές προηγήθηκε με 48-41, όμως ισοφαρίστηκε γρήγορα σε 48-48 και η Μπάμπεργκ με το Νάχμπαρ πέρασε μπροστά (50-52) στο 14', κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι. Οι Γερμανοί αν και αδιάφοροι βαθμολογικά δεν έδειχναν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν.

Η Μπάμπεργκ ισοφάρισε εκ νέου στο 35' με τον Νάχμπαρ και πάλι, όμως ο Φάρμαρ με τρίποντο έδωσε επιθετική ανάσα στην Εφές. Ο Σαβάνοβιτς που είχε μείνει στα ρηχά έγραψε το 71-69 στη συνέχεια, όμως ο Νάχμπαρ απάντησε αμέσως για το 71-72 στο τρίλεπτο πριν το τέλος του αγώνα. Με νέο τρίποντο, ο Σαβάνοβιτς έκανε το 74-72, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, ισοφάρισαν σε 76-76 με το Νάχμπαρ κι έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, καθώς ο Φάρμαρ των 24 πόντων έχασε το τρίποντο στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 44-37, 59-58, 76-76 (κ.α.), 89-86

Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 29(3, 7ριμπ.), Ερντέν 7, Τουντσερί 2, Σιπ 8(2), Γκονλούμ 8, Σαβάνοβιτς 14(2), Λούκας 8, Γκιουλέρ 5(1), Μπάρατς 8.

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Νάχμπαρ 24(3), Τάντα 12(3), Σμιντ, Φορντ 4, Γιάκομπσεν 12(1), Μάσεϊ 12, Γκαβέλ 8(2), Ζίρμπες 14, Ότζιλβι, Γουόλς.