2013-03-08 22:22:06
Φωτογραφία για Μπεσίκτας-Κάχα Λαμποράλ 73-83
Η Κάχα Λαμποράλ επέστρεψε στις νίκες έπειτα από πέντε αρνητικά αποτελέσματα, καθώς επικράτησε της Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη με 83-73.

Η Κάχα Λαμποράλ επέστρεψε στις νίκες στο "Top-16" της Ευρωλίγκας μετά από 5 διαδοχικές ήττες, καθώς επικράτησε της Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη με 83-73.

Με αυτόν τον τρόπο οι Βάσκοι διατήρησαν τις λίγες ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 18-18. Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τους παίκτες του Γιαν Τάμπακ να... πατάνε ακόμα περισσότερο γκάζι και να ξεφεύγουν στο ημίχρονο με 20 πόντους (43-23).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι παλεύουν για να σημειώσουν την πρώτη τους νίκη στη β' φάση της Ευρωλίγκας πλησίασαν στο 30' (50-58), αλλά οι Βάσκοι ήταν εκείνοι που έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με το τελικό 83-73.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 23-43, 50-58, 73-83.

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γκιουλέρ 3(1), Ακίν 4, Ασίκ, Βίντμαρ 18, Φάλκερ, Τσετίν 3(1), Μάρκοτα 13(3), Κρίστοφερ 5(1), Μίναρντ 14(2), Οζέρ 13(1).

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ, Νοτσιόνι 22(5), Μ. Μπιέλιτσα 2, Σαν Εμετέριο 10, Πλάις 15, Ερτέλ 3(1), Λάμπε 14, Ν. Μπιέλιτσα 11(1), Κοζέρ 6(2).