2013-03-07 23:41:16
Φωτογραφία για Φενέρμπαχτσε - Μακάμπι 85-94
Η Μακάμπι υποχρέωσε σε μία ακόμα ήττα την Φενέρμπαχτσε και νικώντας με 94-85 μέσα στην Τουρκία διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στους "8"

Εύκολα πέρασε από την Τουρκία η Μακάμπι η οποία επιβλήθηκε με 94-85 της... ανήμπορης πια Φενέρμπαχτσε και διατήρησε τις όποιες ελπίδες της για πρόκριση, δείχνοντας αποφασισμένη να παλέψει για την 8άδα.

Ο αγώνας:

Η Μακάμπι ξεκίνησε με ενέργεια το παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-10, πριν η Φενέρμπαχτσε απαντήσει με σερί 11-0 που της έδωσε και το προβάδισμα (15-10). Τελικά, Πλάνινιτς έγραψε το 19-22 υπέρ των Ισραηλινών, ενώ ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με τρίποντο ισοφάρισε σε 22-22 στο τέλος του δεκαλέπτου, φτάνοντας νωρίς νωρίς τους 12 πόντους.

Στο 13' η διαφορά ανέβηκε στους 10 για τη Μακάμπι (23-33) μετά από βολές του Ροθ και παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τρίλεπτο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η Φενέρμπαχτσε πλησίασε σε 36-40, έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο και στη συνέχεια ο Χίκμαν την τιμώρησε με τρίποντο. Τελικά, η Μακάμπι έφυγε στο +9 (40-49) με το Χίκμαν να ευστοχεί σε νέο σουτ έξω από τα 6.75μ.

Στην επανάληψη, η Μακάμπι εξακολούθησε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και προηγήθηκε ακόμα και 15 πόντους διαφορά (56-71).

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-49, 60-71, 85-94