2013-03-04 00:19:59
Φωτογραφία για Κώστας Φιλιππίδης: Έχασε στις λεπτομέρειες το μετάλλιο στο επι κοντώ.
Δύο τεχνικά λάθη, τα οποία ιπποτικά παραδέχτηκε, στοίχισαν στον Κώστα Φιλιππίδη το μετάλλιο στον τελικό του επι κοντώ στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής στον έβδομο τελικό της καριέρας του σε μεγάλη διοργάνωση «κόλλησε» στα 5.76 τα οποία πέρασε τελικά με την 3η προσπάθεια μένοντας στην 4η θέση της Ευρώπης πίσω από τους δύο Γερμανούς, τον Μπιόρν Οττο και τον Μάλτε Μόρ που είχαν καλύτερη επίδοση επίσης το ίδιο ύψος (ο Οττο το πέρασε με την πρώτη και ο Μόρ με τη δεύτερη) !

«Δεν ήταν όνειρο το μετάλλιο. Μου το στέρησαν τα δύο πρώτα άλματα στα 5.76 όπου δεν πήγαν καλά καθαρά τεχνικά» τόνισε ο Κώστας Φιλιππίδης που προσπάθησε χωρίς επιτυχία να περάσει και τα 5.81μ.

«Άλλαξα κοντάρι μετά τα 5.76μ., όπως και έπρεπε. Τα δύο πρώτα άλματά μου στα 5.81 μέτρα δεν ήταν καλά, αλλά ήταν το τρίτο. Δυστυχώς όμως έριξα τον πήχη. Κρίμα γιατί έχασα στις λεπτομέρειες ένα μετάλλιο» κατέληξε ο Έλληνας πρωταθλητής που δεν επιστρέφει Ελλάδα αλλά συνεχίζει στη Γερμανία με δύο μίτινγκ. Το Παγκόσμιο της Μόσχας το καλοκαίρι είναι ο επόμενος μεγάλος του στόχος.

Ο σούπερσταρ Γάλλος Ρενό Λαβιλενί έπαιξε σαν την γάτα με το ποντίκι τους αντιπάλους του, ανεβάζοντας σταθερά τον πήχη και περνώντας όλα τα ύψη με την πρώτη ! Ακόμα και το 6.01μ. με το οποίο πήρε άνετα το χρυσό μετάλλιο. Δοκίμασε μάλιστα και στα 6.07μ. τα οποία πέρασε με την 3η προσπάθεια, βρίσκοντας τον πήχη ο οποίος μετακινήθηκε αλλά δεν έπεσε. Ο κριτής όμως θεώρησε άκυρο το άλμα λόγω της μετατόπισης !

Στον τελικό του μήκους ο Λούης Τσάτουμας κάνοντας μόλις στη δεύτερη προσπάθειά του 8 μέτρα μπήκε στην πεντάδα, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να πάει παραπάνω. Έμεινε στην 5η θέση ενώ το χάλκινο μετάλλιο του Γερμανού Κρίστιαν Ρίφ κρίθηκε στα 8.07μ.και η τέταρτη θέση του Φινλανδού Εερο Χάπαλα στα 8.05μ. Σαφώς επιδόσεις που ήταν στις δυνατότητες του πρωταθλητή μας. Το χρυσό πήρε ο Ρώσος Αλεξάντερ Μένκοφ (8.31μ.) και το ασημένιο ο Σουηδός Μίκαελ Τόρνεους (8.29μ.).

Η Ρωσία θριάμβευσε για μια ακόμα φορά στους αγώνες παρά το ντεμαράζ των Βρετανών στο φινάλε και πήρε την πρώτη θέση στον πίνακα των μεταλλίων με 4 χρυσά, 7 ασημένια και 3 χάλκινα. Ακολούθησε η Βρετανία με 4-3-1, η Γαλλία με 4-2-3 και η Ουκρανία με 2-1-1.

Η Ελλάδα είχε μια αρκετά καλή παρουσία όπου ξεχώρισαν φυσικά οι τέταρτες θέσεις των Φιλιππίδη και Μάστορα.

Αναλυτικά οι θέσεις που κατέλαβαν οι Ελληνες αθλητές και αθλήτριες στο Γκέτεμποργκ: