2013-03-01 19:49:22
Φωτογραφία για ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Άλμπα Βερολίνου 80-65
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας χωρίς να ανεβάσει στροφές επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 80-65, η οποία πάλεψε απέναντι στους Ρώσους,αλλά υπέστη την όγδοη ήττα της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας. Πολύ καλή παρουσία από τον Θοδωρή Παπαλουκά.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 80-65, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες και σημείωσε την έκτη της νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα επέβαλαν το παιχνίδι τους και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με τον Θοδωρή Παπαλουκά να έχει 7 πόντους με 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 16 λεπτά χρόνου συμμετοχής.

Η Άλμπα προσπάθησε να δυσκολέψει το έργο των Ρώσων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με 20-16. Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν με την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα να διατηρεί χωρίς δυσκολίες το προβάδισμα του για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 44-33, έπειτα από τέσσερις διαδοχικούς πόντων των Γερμανών.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 63-54 και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 80-65, χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 44-33, 63-54, 80-65.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 9(1), Μίτσοφ 10(2), Τζάκσον 5(1), Σοκόλοφ 2, Κρστιτς 20, Ουίμς 10(2), Ζοζούλιν, Βοροντσέβιτς 10(1), Κάουν 7, Πονκρασόφ, Παπαλουκάς 7(1).

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε 2, Τόμπσον 10, Μπάιαρς 9(3), Ντζέντοβιτς 10, Γουντ 11(1), Τραορέ 7, Φόστερ 2, Ιντμπίχι 4, Μόρλεϊ 10.