2013-02-23 21:52:58
Φωτογραφία για «Παγκόσμιος» ο Ναθαναήλ
Μεγάλη επιτυχία για τα γαλανόλευκα χρώματα και τον νεαρό πρωταθλητή του θαλάσσιου σκι, Γιάννη Ναθαναήλ, ο οποίος αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στους αγώνες της Αυστραλίας.

Ο 17χρονος αθλητής της Βουλιαγμένης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα του σλάλομ, στη διοργάνωση που βρίσκεται σε εξέλιξη στην πόλη Μουλβάλα, καταρρίπτοντας παράλληλα και δύο πανελλήνια ρεκόρ. Ένα των εφήβων που ανήκε στον ίδιο και το άλλο στην κατηγορία κάτω των 21 ετών.

Επίσης έγινε ο τέταρτος αθλητής στην ιστορία του Ελληνικού Σκι που κατέγραψε επίδοση με σχοινί 10.75 και με 58 χιλιόμετρα. Συγκεκριμένα, με 2 μπάλες στα 10.75, κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση την πρωτιά.

Ο Ναθαναήλ όμως δεν ήταν ο μοναδικός Έλληνας που διακρίθηκε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, καθώς εξαιρετική παρουσία είχε και ο Νίκος Πλυτάς, ο οποίος κατετάγη 7ος στις Φιγούρες, με 7250 βαθμούς. Είχε προκριθεί στον τελικό ως 8ος, με επίδοση 5490 βαθμούς.