2013-02-22 22:22:01
Φωτογραφία για Εφές-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 63-60
Στο ντέρμπι κορυφής του Ε' ομίλου, η Εφές επιβλήθηκε με σκορ 63-60 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, παρά το γεγονός ότι οι Ρώσοι στο τέλος έχασαν δύο φορές την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση

Σπουδαία σε σημασία νίκη για την Εφές η οποία επικράτησε στην έδρα της με σκορ 63-60 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και πέτυχε την 7η νίκη της στο TOP-16 παραμένοντας σε τροχιά πρωτιάς.

Τρίποντο του Φάρμαρ στο 1.10'' πριν το τέλος τέλος του αγώνα που έδωσε το προβάδισμα στην Εφές, γράφοντας το 59-58. Στα 26'' πριν το τέλος ο Καούν κέρδισε το φάουλ αλλά αστόχησε και στις δύο βολές, ενώ ο Φάρμαρ στα 16'' έγραψε το 61-58, υποχρεώνοντας το Μεσίνα να πάρει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια, ο Τεόντοσιτς έκανε το σουτ αστόχησε και ο Παπαλουκάς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Ο Σέρβος έκανε το 61-60 κι αμέσως ο Φάρμαρ πήγε εκ νέου στη γραμμή.

Έβαλε και τις δύο για το 63-60 και στο τέλος οι Έρτσεγκ και Τεόντοσιτς αστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα.

Ο αγώνας:

Η ΤΣΣΚΑ θέλησε να επιβάλει από νωρίς το ρυθμό της και προηγήθηκε με 8-2 και 10-4, παίζοντας με μεγάλη ενέργεια στην άμυνα. Στο 5' ο Ερντέν μείωσε σε 10-13, αλλά ακολούθησε σερί 9-0 από τους Ρώσους που τους έφεραν για πρώτη φορά στο +12 (10-22). Τελικά, οι γηπεδούχοι με τους Φαρμάρ και Σινάνοβιτς μείωσαν σε 16-22 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια, η ΤΣΣΚΑ εκτόξευσε και πάλι την υπέρ της διαφορά στους 10 πόντους (16-26), ωστόσο η ομάδα του Μαχμούτι πλησίασε στους 4 (22-26) στο 15'. Πάντως, η ρωσική ομάδα ήλεγχε το παιχνίδι, είχε λιγότερα λάθη (7-4) και περισσότερες ασίστ (7-11). Η Εφές είχε ξεκινήσει με 0/8 τρίποντα, ενώ οι Ρώσοι είχαν 4/11 σουτ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 32-36, όμως έχασαν στη συνέχεια πολλά σουτ, μέχρι που ο Σαβάνοβιτς στο 24' έγραψε το 34-36. Με τον Τεόντοσιτς να σκοράρει ακατάπαυστα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρέθηκε μετά από αρκετή ώρα να ξεφεύγει με 7 πόντους διαφορά (39-46).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο δ' δεκάλεπτο, με την Εφές να παλεύει το παιχνίδι και στο πεντάλεπτο πριν το τέλος του αγώνα να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα με καλάθι του Λούκας (52-51).

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 26-34, 41-45, 63-60

Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 15, Βούγιασιτς 2, Ερντέν 10, Τουνσερί 7, Σιπ 6, Γκονλούμ, Σαβάνοβιτς 7, Λούκας 14 (11ρ), Γκουλέρ 2, Μπάρατς.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 26, Μίτσοφ 7, Τζάκσον 2, Κρστιτς 4, Ουίμς 5, Ερτσεγκ 2, Καούν 12, Παπαλουκάς 2.