2013-02-09 19:45:09
Φωτογραφία για Άνετος ο ΠΑΟΚ, επέστρεψε στις νίκες με τον ΟΦΗ
Αλλαγμένος ο ΠΑΟΚ μετά τη μεταγραφική ενίσχυση του Γενάρη, επικράτησε άνετα του ΟΦΗ με 3-1, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και πανηγύρισε το πρώτο του θετικό αποτέλεσμα, έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές, δύο ήττες και δύο ισοπαλίες. Το ζητούμενο ήταν η νίκη για την ομάδα του Γιώργου Δώνη, που πέρασε μια δύσκολη εβδομάδα με το θέμα του Γκαρσία, τα παράπονα των οπαδών προς τον προπονητή αλλά και την ανακοίνωση – «ξεκαθάρισμα» της ΠΑΕ προς τους οπαδούς. Κι όμως, με… ψυχρολουσία για τον ΠΑΟΚ, ξεκίνησε το παιχνίδι καθώς στο 9ο μόλις λεπτό, οι Κρητικοί βρέθηκαν να προηγούνται με τέρμα του Περογαμβράκη. Για τον "Δικέφαλο" τα γκολ σημείωσαν οι Αθανασιάδης, Κατσικάς και Λόρενς. Ο ΠΑΟΚ για ένα ακόμη παιχνίδι έδειξε ότι έχει προβλήματα στην άμυνα, που πρέπει να διορθώσει με το καιρό, αλλά εμφανίσεις σαν του Ολίσε, έδειξαν ότι ο κόσμος του "Δικεφάλου" θα μπορεί να περιμένει κάτι καλύτερο στη συνέχεια
. Δίκαιη χαρακτήρισε την νίκη του ΠΑΟΚ ο τεχνικός του ΟΦΗ, Γιάννης Πετράκης που στάθηκε ιδιαίτερα στο δεύτερο γκολ του "Δικεφάλου" το οποίο θεωρεί καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς. Συγκεκριμένα είπε: "Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Παίζαμε με μια μεγάλη ομάδα που ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Ξεκινήσαμε καλά το ματς, βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ και στο πρώτο μισάωρο είχαμε καλή εικόνα και ελέγχαμε τον αγώνα. Το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ ωστόσο ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από εμάς και κέρδισε δίκαια. Κοιτάζουμε τώρα το επόμενο ματς". Για το πέναλτι που ζήτησε ο ΟΦΗ στην  φάση με τον Περογαμβράκη και τον Ιτάνζ στο πρώτο ημίχρονο: "Εάν όντως ήταν πέναλτι ήταν σημαντικό για εμάς. Αν πετυχαίναμε κι άλλο γκολ εκείνη την στιγμή θα ήταν πολύ σημαντικό γιατί το σκορ ήταν 0-1. Εφόσον όμως δεν είμαι σίγουρος δεν μπορώ να πω κάτι".