2013-02-07 18:47:31
Φωτογραφία για Ολυμπιακός-Ικαρος 85-63
Μόνο στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε από τον Ικαρο ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ. Στο δεύτερο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και έφτασε στην άνετη νίκη με 85-63.

Έτσι κρίθηκε

Δεν ήταν εύκολο για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να επιστρέψουν στην πραγματικότητα μίας αναμέτρησης ρουτίνας τρεις ημέρες μετά το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Η αλήθεια είναι κατά το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε ανόρεκτος και ο Ικαρος, που είχε διάθεση, έμεινε κοντά στο σκορ.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι "ερυθρόλευκοι" άρχισαν να ανεβάζουν στροφές. Στην αρχή σιγά-σιγά με μπροστάρηδες τους Λο και Πρίντεζη και στη συνέχεια, κατά το τρίτο δεκάλεπτο με το σύνολο των παικτών του.

Ο Ολυμπιακός έβαλε ταχύτητα στο παιχνίδι του, έβγαλε αιφνιδιασμούς, ανάγκασε τον αντίπαλο καλάθι και ανέβασε τη διαφορά στα επίπεδα ακόμα και των τριάντα πόντων (81-51). Ετσι, μία ακόμη νίκη κατακτήθηκε χωρίς ιδιαίτερο κόπο.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 43-34, 68-44, 85-63