2013-02-03 19:45:07
Φωτογραφία για Άλωσε το Καραϊσκάκη ο Ατρόμητος
Ηττα-σοκ και απώλεια του αηττήτου στο φετινό πρωτάθλημα μέσα στο «Καραϊσκάκη» για τον Ολυμπιακό υπό το βλέμμα του Μίτσελ με 3-2 από τον Ατρόμητο. Ματς με εκατέρωθεν ανατροπές, ένα δοκάρι και εξαιρετικά γκολ από τους Περιστεριώτες, οι οποίοι παρά τις απουσίες έπαιξαν σαν μεγάλη ομάδα και πήραν στα ίσα το ματς με τους οπαδούς του Ολυμπιακού να αποδοκιμάζουν τους παίκτες. Οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με γκολ του Μπρίτο, ο Τζεμπούρ ισοφάρισε στο 9', ενώ οι ερυθρόλευκοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ (2-1), χάρη στο γκολ του Αμπντούν ύστερα από την απόκρουση του Ράντμαν σε εκτέλεση πέναλτι, με την μπάλα να έρχεται στη συνέχεια στην κατοχή του Αλγερινού. Στην επανάληψη οι Περιστεριώτες ήταν μαχητικοί, σημειώνοντας δύο εκπληκτικά γκολ με μακρινά σουτ. Ο Καραγκούνης πρώτα ισοφάρισε, ενώ στο 79' ο Δημούτσος "εκτέλεσε" τον Μέγκιερι, σημειώνοντας το νικητήριο γκολ του παιχνιδιού
. Κακή εμφάνιση από τους Νταμπλούχους Ελλάδας, οι οποίοι παρουσίασαν έλλειψη συγκέντρωσης ανά διαστήματα, αλλά και αδυναμίες στην άμυνα. Δεν βοήθησαν οι αλλαγές του Νικοπολίδη. Ο Μίτσελ, ο οποίος ετοιμάζεται να αναλάβει την τεχνική ηγεσία της ομάδας, βρέθηκε στο φαληρικό γήπεδο και παρακολούθησε τον αγώνα από τη σουίτα του προέδρου της πειραϊκής ΠΑΕ, Βαγγέλη Μαρινάκη. Το χρονικό σημείο που μπήκαν τα δύο πρώτα γκολ του Ατρόμητου, στις αρχές των δύο ημιχρόνων, ήταν το καθοριστικό σημείο για την έκβαση του αγώνα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», σύμφωνα με τον Αντώνη Νικοπολίδη. «Στο σημείο που μπήκαν τα γκολ και όπως μπήκαν, δε λειτούργησαν καλά για μας, ήταν στην αρχή του πρώτου και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Μας έριξαν την ψυχολογία», σχολίασε αρχικά ο τεχνικός του Ολυμπιακού μιλώντας στη NOVA δευτερόλεπτα μετά το τέλος του αγώνα. Και πρόσθεσε: «Προσπαθήσαμε αλλά τελικά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε».