2013-01-24 23:53:11
Φωτογραφία για ΝΑΙ ΡΕ ΘΡΥΛΕ(Ρ)! ΜΑΚΑΜΠΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 77-78!
Ο Ολυμπιακός κατάφερε με θρίλερ μεν... Θρυλικά δε και "άλωσε" τη Nokia Arena, με μπροστάρη τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη επικρατώντας της Μακάμπι με 77-78 και επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα στο Top-16 της φετινής Ευρωλίγκας.

O Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο δεκάλεπτο και με την έναρξη της αναμέτρησης έδειξε τις άγριες διαθέσεις του στη Μακάμπι. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με οδηγό τοναρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο, δεν άργησε να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ βρέθηκε ακόμα και στο +14, βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στο παρκέ σε σύγκριση με τους γηπεδούχους.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας και Ευρώπης διατήρησε τα ηνία της αναμέτρησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η "ομάδα του λαού" βασιζόμενη κυρίως στον Λόγκαν αλλά και στον Σμιθ προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά και μείωσε, με τους πρωταθλητές Ευρώπης, όμως, να βρίσκουν τις λύσεις από την άμυνά τους και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 33-44.

Η Μακάμμπι έφερε τα... πάνω κάτω στην τρίτη περίοδο, καθώς βρήκε τις αδυναμίες στην άμυνα του Ολυμπιακού και με επιμέρους σκορ 29-13 έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5 (62-57). Σερμαντίνι και Πρίντεζης προσπάθησαν να κρατήσουν τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού αλλά χωρίς αποτέλεσμα, καθώς από το 27' που ο Οχαγιόν έβαλε μπροστά στο σκορ (56-55) την ομάδα του, η Μακάμπι διατήρησε το προβάδισμα ως τη λήξη της περιόδου.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο, με τους πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης βασιζόμενους στην τριπλέτα Σπανούλης-Σερμαντίνι-Σλούκας έτρεξαν σερί 0-11 και προηγήθηκαν με 62-68. Η Μακάμπι απάντησε τρέχοντας το δικό της σερί 12-0, με τον Ολυμπιακό, όμως, να μην παραδίδει τα "όπλα"! Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν εκ νέου με 77-78 52'' πριν από τέλος με τον Βασίλη Σπανούλη. Στον εναπομείναντα χρόνο ο Οχαγιόν αστόχησε δύο φορές για τη Μακάμπι, που όμως έπαιρνε τα επιθετικά ριμπάουντ μένοντας "ζωντανή" στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Σμιθ αστόχησε στην τελευταία επίθεση της Μακάμπι, ο Παπανικολάου πήρε το ριμπάουντ αλλά 3.5'' πριν από τη λήξη αστόχησε σε δύο βολές, με τους γηπεδούχους, όμως, να μην προλαβαίνουν να εκδηλώσουν επίθεση, καθώς το κάρφωμα του Πλάνινιτς ήταν εκπρόθεσμο.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 33-44, 62-57, 77-78

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Σμιθ 17(2), Λόγκαν 15(3), Τζέιμς 11, Χίκμαν 4, Ελιάχου 8, Ροθ, Πνίνι, Μέντλεϊ 2, Οχαγιόν 6, Πλάνινιτς 7, Τόμας, Λάντεσμπεργκ 7(1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Άντιτς 3(1), Σπανούλης 24(4), Περπέρογλου 3(1), Σερμαντίνι 9, Σλούκας 5(1), Μαυροειδής, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 6(1).