2013-01-06 19:27:23
Φωτογραφία για Άναψαν στο δεύτερο τα... φώτα
Ο ΠΑΟΚ σκόραρε τέσσερις φορές, όλες στο δεύτερο μέρος και χωρίς την  βοήθεια του Κλάους Αθανασιάδη που ήταν τιμωρημένος. Για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι, σκόραρε πέντε αφού το μοναδικό γκολ του Πανθρακικού ήρθε από αυτογκόλ του Κάτσε που επέτρεψε στην ομάδα της Κομοτηνής να προηγηθεί στο πρώτο μέρος.   Χρειάστηκαν έξι λεπτά για να βρεθεί ο ΠΑΟΚ από την κόλαση στον παράδεισο και να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη στην Κομοτηνή απέναντι στον φιλότιμο Πανθρακικό που εξελίχθηκε σε θρίαμβο αφού το τελικό σκορ ήταν 4-1!Ο ΠΑΟΚ μπήκε με το δεξί στο νέο έτος και αύξησε και πάλι τη διαφορά από την 3η θέση στους έξι βαθμούς και από την πέμπτη στους δέκα! Η νίκη του ΠΑΟΚ όμως δεν ήταν καθόλου εύκολη και χρειάστηκε η ατομική προσπάθεια του Λάζαρ αρχκά και το ένστικτο του Σαλπιγγίδη στη συνέχεια για να μπορέσει να πάρει τη νίκη. Ο ΠΑΟΚ άρχισε τον αγώνα με τον Χακόμπο κάτω από τα δοκάρια, τους Λίνο και Αποστολόπουλο στα άκρα της άμυνας και τους Βιβιάν-Κατσικά στο κέντρο της
. Ο Φωτάκης με τον Λάζαρ και τον Κάτσε ήταν στο κέντρο με τον Ρομπέρ και τον Λόρενς στα άκρα και τον Σαλπιγγίδη στην επίθεση. Ο ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε για πρώτη φορά χωρίς τον τιμωρημένο Αθανασιάδη δεν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση αλλά σιγά-σιγά και μετά τις φωνές του Δώνη πήρε την κατοχή και συνεχόμενα κόρνερ. Θα μπορούσε στο 12' να ανοίξει το σκορ αλλά ο Κουτσόπουλος νίκησε στο τετ α τετ τον Σαλπιγγίδη. Ο Πανθρακικός έχασε λόγω τραυματισμού τον Βαϊρουά που αναγκάστηκε να διακομιστεί στο νοσοκομείο. Στο 21'  ο Λίνο με ωραία εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 31' είχαμε το 1-0 για τους γηπεδούχους με σκόρερ τον... Κάτσε που στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα μετά από σέντρα του Μίνγκα την έστειλε στα δίχτυα. Χρειάστηκε να περάσουν πέντε λεπτά για να συνέλθει ο  ΠΑΟΚ και στο 39' είχαμε μια φάση που έπαιξε σημαντικό ρόλο για την αναμέτρηση. Ο Σαλπιγγίδης τσίμπησε την μπάλα, ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Κουτσόπουλο και ο Κάκος έδειξε την άσπρη βούλα αλλά και την κόκκινη στην Κουτσόπουλο. Ο Αντίλοβιτς πήρε τη θέση του Μίνγκα και κάθισε κάτω από τα δοκάρια και απέκρουσε το πέναλτυ του Σαλπιγγίδη κρατώντας το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου

Το γύρισε σε έξι λεπτά

Με τις ίδιες ενδεκάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες και με τον ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά να μην πατά καλά και να έχει ένα καλό σουτ με τον Λάζαρ. Ο Πανθρακικός προσπάθησε να παίξει με αντεπιθέσεις και θα μπορούσε στο 61΄ ο Λουσέρο να κάνει το 2-0 αν κέρδιζε τον Χακόμπο. Ο Δώνης ήταν έτοιμος να αλλάξει τον Λάζαρ που όμως τον πρόλαβε στο 70'! Πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα! Έντεκα λεπτά νωρίτερα είχε μπει  στο ματς για πρώτη φορά και ο Κατσουράνης. Στο 76΄ ο Σαλπιγγίδης με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-2 μετά από εξαιρετική σέντρα του Λίνο. Ο ΠΑΟΚ πλέον με το σκορ υπέρ του αλλά και με αριθμητική υπεροχή έπρεπε να διαχειριστεί το σκορ και να ψάξει ένα ακόμη. Ήρθε με τον Γιάννου που αντικατέστησε τον Λόρενς και στο 87' μετά από εξαιρετική σέντρα του Κατσουράνη έστειλε με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα. Ο ΠΑΟΚ πέτυχε και 4ο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Σταφυλίδη να σκοράρει με το κεφάλι μετά από σέντρα του Αποστολόπουλου. Καλή η διαιτησία του Κάκου που εκτός από την κόκκινη στον Κουτσόπουλο έδειξε κίτρινη κάρτα στους: Μπαϊκαρά, Ρομπέρ, Αντίλοβιτς, Λαδάκης, Κατσουράνης, Γιάννου

Πανθρακικός: Κουτσόπουλος, Μπαϊκαρά, Καστσελάν, Χρήστου, Σαρακατσάνος, Σερφά, Λαδάκης (83' Κυβελίδης), Λουσέρο, Μίνγκα (41΄ Αντίλοβιτς), Παπαδόπουλος, Βαϊρουά (31' Μουνάφο)

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Λίνο, Αποστολόπουλος, Κατσικάς, Βιβιάν. Κάτσε, Λάζαρ (83' Σταφυλίδης), Φωτάκης, Σαλπιγγίδης, Λόρενς (78'  Γιάννου), Ρομπέρ (59΄ Κατσουράνης)

Το φιλμ του αγώνα

Γκολ

31' 1-0 για τον Πανθρακικό. Ο Μίνγκα έκανε το γύρισμα και ο Κάτσε στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα.

70' 1-1 με τον Λάζαρ που έκανε ατομική προσπάθεια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα λίγο πριν αντικατασταθεί!

76' 1-2 για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα από τον Λίνο και ο Σαλπιγγίδης με το κεφάλι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα!

87'  1-3 με τον Γιάννου! Ο Κατσουράνης έκανε την σέντρα και ο νεαρός επιθετικός με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

90+ 1-4 με κοντινή κεφαλιά του Σταφυλίδη και ενώ είχε προηγηθεί σέντρα του Αποστολόπουλου.

Φάσεις

11' Σουτ από τον Λίνο, δυσκολα ο Κουτσόπουλος σε κόρνερ

12΄ Ο Σαλπιγγιδης απέναντι από τον Κουτσόπουλο δεν μπορεί να τον κερδίσει και η μπάλα περνά κόρνερ

21΄ Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Λίνο, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

41' Αποβολή για τον Κουτσόπουλο που ανέτρεψε τον Σαλπιγγίδη και κέρδισε το πέναλτυ.  Ο Αντίλοβιτς περνά στη θέση του Μίνγκα και αποκρούει το πέναλτυ του Σαλπιγγίδη.

45' Καλό σουτ από τον Λόρενς η μπάλα περνά άουτ

45+ Σουτ από τον Λάζαρ από το ύψος της περιοχής η μπάλα περνά άουτ

57΄ Σουτ του Λόρενς η μπάλα άουτ

61΄ Ο Λουσέρο από ευνοϊκή θέση δεν μπορεί να κερδίσει τον Χακόμπο που μπλοκάρει την μπάλα