2013-01-05 17:46:22
Φωτογραφία για Βαριά ήττα και τέλος το σερί!
Με το αριστερό μπήκε στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ που γνώρισε δίκαια την βαριά  ήττα στην Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο με  82-68. Ο ΠΑΟΚ είχε ένα σερί επτά νικών που είχε αρχίσει από τον περασμένο Οκτώβριο και που σταμάτησε στην Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο να κερδίζει για 5η συνεχόμενη φορά τον Δικέφαλο. Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να είχε γνωρίσει ακόμη πιο βαριά ήττα που θα άγγιζε τα όρια της συντριβής αν δεν ξυπνούσε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το σκορ στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου ήταν 70-45 και ο ΠΑΟΚ έκανε ένα 10-0 στο 4ο δεκάλεπτο μειώνοντας κάπως την διαφορά που ίσως του φανεί πολύτιμο αν η 3η θέση κριθεί με τον Πανιώνιο στην ισοβαθμία. Η ζημιά για τον ΠΑΟΚ έγινε στο 3ο δεκάλεπτο όπου όχι μόνο δεν είχε καταφέρει να μαζέψει τη διαφορά από το ημίχρονο (37-31) αλλά εκτοξεύτηκε στο 68-45. Ο ΠΑΟΚ είχε κακές επιστροφές στην άμυνα και κακές επιλογές στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 37-31, 68-45, 82-68

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ: Χάτσερ 0, Κασελάκης 6, Χαραλαμπίδης 8,  ΜακΓκραθ 16, Τσαϊρέλης 9, Δέδας 5, Μαργαρίτης 3, Παπαδόπουλος 11, Χαριτόπουλος 10