2012-12-27 22:16:08
Φωτογραφία για ΕΦΥΓΕ ΜΕ ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ Η ΧΙΜΚΙ
Με τους Βιτάλι Φριτζόν (20 π.) και Πολ Ντέιβις (17π.) να πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση και τον Ζόραν Πλάνινιτς να δίνει επιθετικές "ανάσες" στα κατάλληλα σημεία η Xίμκι πήρε τη νίκη μέσα στην έδρα της Μπεσίκτας με 75-80.

H τουρκική ομάδα έδειχνε να πατάει καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου την βρήκε να προηγείται με 20-14. Οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις, όμως ανέβασαν τον ρυθμό τους από το 12ο λεπτό και κατάφεραν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου να έχουν πάρει προβάδισμα στο σκορ με 39-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βιτάλι Φριτζόν πήρε το... όπλο του (στην συγκεκριμένη περίοδο σημείωσε 12 πόντους) και εκτέλεσε από την γραμμή των 6.75 την Μπεσίκτας και έτσι η Xίμκι στο τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με 57-67. Η Μπεσίκτας αντέδρασε στην τελευταία περίοδο και μείωσε σε 64-67 στο 33ο λεπτό, αλλά παρά την πίεση που άσκησε στα τελευταία λεπτά, η Χίμκι έφυγε με το διπλό στις αποσκευές της με 75-80.

Δεκάλεπτα: 20-14, 39-45, 57-67, 75-80